Czy należy obawiać się zabiegu artroskopii kolana i na czym on polega?

Czy należy obawiać się zabiegu artroskopii kolana i na czym on polega?
[Głosów:1    Średnia:1/5]

Wraz z rozwojem medycyny wiele schorzeń oraz urazów można wyleczyć prościej, szybciej i bezpieczniej. Niestety obecnie wzrasta również zapotrzebowanie na różnego rodzaju badania i leczenie, ponieważ chorujemy częściej. Największy wpływ ma na to środowisko w jakim żyjemy oraz nasz styl życia. Niektórych problemów zdrowotnych jesteśmy w stanie uniknąć, zapewniając sobie odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną. Jednym z najczęstszych problemów są urazy kolan.

Ortopedzi bardzo często spotykają się z urazami kolana. Najczęstsze powody urazów to: otyłość, siedzący tryb życia, sztywność mięśni (spowodowana np. przez stres) oraz wyczynowe uprawianie sportu.

Czym jest artroskopia?

Artroskopia kolana jest małoinwazyjnym zabiegiem operacyjnym, który wykonywany jest przez lekarza ortopedę. Ma na celu: uzyskanie obrazu wnętrza stawu, zdiagnozowanie oraz wyleczenie problemu wewnątrzstawowego. Obecnie zabieg artroskopii stosuje się nie tylko do diagnozy, ale również do ustalenia planu leczenia, a następnie do naprawy urazu.  

Jak przeprowadzana jest artroskopia kolana?

Jest to zabieg bezpieczny, mało inwazyjny oraz bezbolesny. Pacjent pozostaje pod znieczuleniem, więc nie czuje żadnego bólu. Ortopeda nacina skórę w dwóch miejscach, na długość około dwóch centymetrów. Następnie wprowadza do wnętrza stawu cienkie urządzenie, na którego końcu znajduje kamerka. Lekarz może przyjrzeć się wszystkim elementom stawu: łąkotkom, chrząstkom, więzadłom i błonie maziowej. Następnie może przeprowadzić proces naprawy widocznych uszkodzeń.

Po zabiegu zakładane są szwy, a pacjent udaje się na odpoczynek. Wizyta kontrolna odbywa się zazwyczaj po tygodniu od zabiegu. Wtedy najczęściej zdejmowane są szwy oraz ustala się program rehabilitacji. Długość okresu rekonwalescencji zależy od tego, jak złożony był uraz, od wieku oraz kondycji pacjenta oraz do tego, jak ściśle pacjent trzyma się zaleceń lekarza.

Jakie są najczęstsze rozpoznania:

  • uszkodzenie łąkotki stawowej,
  • uszkodzenie chrząstki stawowej,
  • uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego lub tylnego,
  • chondromalacja (rozmiękanie chrząstki stawowej),
  • zespół fałdu maziowego przyśrodkowego,
  • zapalenie błony maziowej,
  • obecność ciał wolnych kostnych lub chrzęstnych,
  • jałowa martwica kostno-chrzęstna.

Jakie zabiegi mogą zostać wykonane w czasie zabiegu artroskopii:

  • zszycie  lub usunięcie uszkodzonych fragmentów łąkotki,
  • rekonstrukcja lub opracowanie ubytków chrząstki stawowej,
  • usunięcie zmienionej zapalnie błony maziowej,
  • rekonstrukcja uszkodzonych więzadeł,
  • usunięcie fałdów maziowych i ciał wolnych.

Czy po zabiegu może dojść do powikłań?

Chociaż jest to możliwe, jak przy każdym zabiegu, to jednak mało prawdopodobne. Według badań zdarza się rzadziej niż w 1% przypadków. Do najpopularniejszych powikłań należy infekcja, zakrzepica żył głębokich, krwawienie, uszkodzenie naczyń, uszkodzenia nerwów. Po zabiegu rana chroniona jest bandażem, który można zdjąć już na następny dzień i zastąpić jałowym opatrunkiem.

Dzięki rozwojowi medycyny takie zabiegi jak artroskopia kolana są możliwe do przeprowadzenia. Jeśli pragną Państwo dowiedzieć się więcej o schorzeniach stawu kolanowego, profilaktyce oraz leczeniu zachęcamy do odwiedzenia strony chirurgia-kolana.pl.

Czy należy obawiać się zabiegu artroskopii kolana i na czym on polega? written by Redakacja Ortopedycznie.plśrednia ocen1/5 - 1oceny użytkowników

Leave a comment

Your email address will not be published.


*