Diagnostyka funkcjonalna. Zaczynasz trening? Oceń stabilność postawy ciała

Diagnostyka funkcjonalna. Zaczynasz trening? Oceń stabilność postawy ciała
[Głosów:0    Średnia:0/5]

O tym, że sport to zdrowie, nie trzeba nikogo przekonywać. Regularna aktywność fizyczna usprawnia mięśnie i stawy, zapobiega wielu chorobom, pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę i łagodzić objawy stresu. Do uprawnia sportu, czy to amatorsko, czy zawodowo, trzeba się jednak dobrze przygotować. Pomogą Ci w tym testy funkcjonalne.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym są testy funkcjonalne,
  • z jakiego powodu się je wykonuje,
  • dla kogo są przeznaczone badania funkcjonalne.

Przed rozpoczęciem uprawiania sportu zaleca się przeprowadzenie specjalistycznych badań, które pozwolą sprawdzić, czy możesz bezpiecznie zająć się daną dyscypliną, czy nie masz żadnych ograniczeń ruchowych oraz czy nie jesteś narażony na typowe dla danego sportu kontuzje. U osób rozpoczynających swoją przygodę ze sportem jeszcze niedawno wykonywało się głównie tradycyjne badania zdolności motorycznych. Choć bez wątpienia są one wartościowe pod względem diagnostycznym, to jednak wykonuje się je zazwyczaj w sposób izolowany dla wybranych grup mięśniowych, przez co nie dają one możliwości kompleksowego zweryfikowania zdolności ruchowych pacjenta. Pozwalają na to natomiast testy funkcjonalne, takie jak FMS.

Badania funkcjonalne FMS – co to jest?

Testy funkcjonalne FMS znalazły zastosowanie w diagnostyce nie tylko profesjonalnych sportowców, ale także sportowców-amatorów oraz osób po kontuzjach i chorobach (jako element rehabilitacji). Zostały one opracowanie blisko 25 lat temu przez Lee Burtona oraz Graya Cooka. A czym konkretnie są? FMS to nic innego jak zbiór siedmiu określonych ćwiczeń, które wykonywane przez pacjenta pozwalają na kompleksową ocenę jego wzorców ruchowych oraz zidentyfikowanie ewentualnych ograniczeń fizycznych.

Test funkcjonalny FMS – na czym polega?

Test FMS to zbiór siedmiu ćwiczeń, do których wykonania potrzebna jest podstawa, drążek, dwie poprzeczki oraz guma. Wykonywane w odpowiednich pozycjach pozwalają na ocenę ruchomości stawów, elastyczności mięśni, koordynacji, stabilizacji oraz umiejętności zachowania równowagi. Dzięki ściśle określonym pozycjom podczas każdego ćwiczenia, nadzorujący je specjalista może wychwycić wszelkie nieprawidłowości wzorców ruchowych pacjenta, które mogą np. zwiększać ryzyko kontuzji.

Na testy funkcjonalne FMS składają się więc:

  • głęboki przysiad – pozwala na ocenę mobilności stawów biodrowych, kolanowych i skokowych,
  • przeniesienie kończyny dolnej nad płotkiem – umożliwia sprawdzenie mechaniki ciała podczas wzorca wykroku,
  • przysiad w wykroku – daje szansę na sprawdzenie ruchomości stawów biodrowych, stabilności tułowia, stawu skokowego i kolanowego, a także elastyczności mięśnia czworogłowego uda,
  • ruch obręczy barkowej – pozwala na ocenę zakresu ruchu stawów obręczy barkowej oraz kompleksu ramienno-łopatkowego,
  • uniesienie kończyny dolnej – umożliwia sprawdzenie elastyczności mięśnia brzuchatego łydki oraz stabilizacji miednicy,
  • ugięcie ramion w podporze – daje możliwość kontroli stabilności tułowia w trakcie ruchu unoszenia,
  • test stabilności rotacyjnej tułowia – pozwala na ocenę stabilności tułowia w trakcie ruchów kończyn górnych i dolnych.

Za każdy test są przyznawane punkty – od 0 (ból w trakcie wykonania wzorca ruchowego i niemożność jego wykonania) do 3 punktów (prawidłowe wykonanie wzorca ruchowego). Wyniki są następnie sumowane – jeśli liczba uzyskanych punktów jest mniejsza niż 14, ryzyko wystąpienia urazu podczas uprawiania sportu wynosi około 51%.

Testy funkcjonalne – dlaczego są tak ważne?

Istnieje wiele powodów, dla których przed rozpoczęciem aktywności fizycznej warto wykonać testy funkcjonalne. Jest to najprostsze i najbardziej powszechne narzędzie do badań przesiewowych u aktywnych osób – testy pozwalają ocenić ogólną sprawność pacjenta, skontrolować jego wzorce ruchowe, zidentyfikować zaburzenia ruchowe pomiędzy poszczególnymi partiami ciała. To z kolei umożliwia zaplanowanie odpowiednich treningów, a także rehabilitacji (testy wykonuje się bowiem również u osób po kontuzjach). Badania funkcjonalne są też bardzo ważnym elementem profilaktyki kontuzji.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*