Jak wybrać wózek inwalidzki?

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

Zakup wózka inwalidzkiego to niemały koszt, warto więc przed podjęciem decyzji zrobić porządny rekonesans, by wybrać naprawdę dobry sprzęt. Na co zwrócić uwagę przy zakupie wózka inwalidzkiego? Czy lepiej jest wybrać model standardowy czy specjalny? O tym wszystkim w poniższym artykule.

Kto będzie jeździł na wózku?

To pytanie trzeba sobie zadać w pierwszej kolejności. Oczywiście warto, by wózek był wygodny w obsłudze również dla bliskich osoby niepełnosprawnej, ale wygoda człowieka, która będzie spędzać całe dnie na wózku jest priorytetem. Dlatego przed zakupem wózka zwróć uwagę na to, czy jest on dostosowany do kategorii wiekowej – dzieci potrzebują mniejszych wózków, ponieważ takie sprzęty są lżejsze i bardziej dostosowane do ich wzrostu oraz masy ciała.

Jakie udogodnienia powinien posiadać wózek?

Do podstawowych udogodnień, jakie powinien posiadać absolutnie każdy wózek zalicza się między innymi:

– rączkę do pchania z regulacją wysokości. Dzięki temu bliscy będą mogli bez problemu popychać wózek tak, by nie było to dla nich uciążliwe. Regulacja wysokości sprawia, że wózek mogą pchać osoby o różnym wzroście, co znacząco ułatwia wspólne funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej i członków rodziny oraz przyjaciół.

– elastyczne siedzisko z możliwością elektrycznej regulacji. Regulacja powinna dotyczyć kilku aspektów. Po pierwsze: głębokości siedziska, po drugie: zmiany wysokości siedziska od podłoża. I wreszcie po trzecie: zmiany wysokości oparcia.

– podnóżki odchylane na zewnątrz i do wewnątrz

– odpowiednio przygotowane koła; klienci najczęściej mogą wybierać między kołami szprychowymi, plastikowymi, pompowanymi lub kryptonowymi. Wszyscy typy sprawdzają się dobrze w codziennej jeździe, więc jeśli nie wiesz, które koła wybrać, skontaktuj się ze sprzedawcą sklepu – z–pewnością razem wybierzecie najbardziej satysfakcjonujący typ.

Wózek standardowy czy specjalny?

Czym w ogóle różnią się te dwa modele? Wózek inwalidzki specjalny altitude posiada duży, niezwykle wygodny fotel, więc będzie idealny dla najbardziej wymagających osób. Dodatkowo w skład jego wyposażenia wchodzi drewniany stolik terapeutyczny z półokrągłym wycięciem, który można spokojnie zdemontować. Wózek inwalidzki specjalny posiada też boczne zabezpieczenia, które chronią osobę niepełnosprawną przed ewentualnym wypadnięciem. To wózki bardzo wytrzymałe, z długą gwarancją (60 miesięcy). Wózek inwalidzki specjalny jest przeznaczony dla osób o wadze do 120 kilogramów.

Jeśli jednak zależy nam na wózku poręcznym, który np. bez problemu można złożyć i schować do samochodu, to zdecydowanie lepiej sprawdzi się wózek inwalidzki V300. Można go złożyć w całości lub zdemontować tylko poszczególne fragmenty, na przykład podłokietniki. Wózek inwalidzki V300 z łatwością można też zaadaptować do potrzeb osoby po amputacji kończyn. Co więcej, jeśli zaistnieje taka potrzeba, to do wózka w każdej chwili można domontować napęd dla osób z niedowładem jednostronnym. Wózek standardowy posiada mniej opcji, ale jest za to łatwiejszy w dostosowaniu do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Jeśli więc to będzie wasz pierwszy zakup wózka, to zdecydowanie bardziej warto postawić na model standardowy i skontrolować, jak sprawdza się w codziennym użytkowaniu – jeśli czegoś będzie brakować, to z łatwością będziecie w stanie wypełnić braki na bieżąco.

Najbardziej wymagające osoby powinny zapoznać się z wózkami inwalidzkimi D300 30 stopni. Te wyjątkowe modele spełnią wszystkie oczekiwania – poza standardowymi elementami posiadają też m.in. adapter koła tylnego, który umożliwia ustawienie innego kąta siedzenia. Dodatkowo w skład wyposażenia wchodzą też: zagłówek ortopedyczny 3D oraz regulowane podnóżki z podparciem pod łydki. Wózek inwalidzki D300 30 stopni został też rozbudowany o dodatkowe opcje zmiany wysokości i głębokości; posiada on 3 typy wysokości siedziska od podłoża, 3 wysokości podparcia pod łokieć oraz 5 poziomów nachylenia siedziska.

Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł powstał dzięki uprzejmości przedstawiciela firmy Kredos.

Jak wybrać wózek inwalidzki? written by Redakacja Ortopedycznie.plśrednia ocen2.7/5 - 3oceny użytkowników

Leave a comment

Your email address will not be published.


*