Jak wykonać zeszycie rany skóry? Przydatne wskazówki

Jak wykonać zeszycie rany skóry? Przydatne wskazówki
[Głosów:2    Średnia:5/5]

Podczas szycia rany skóry, lekarz musi zadbać o wysoki efekt estetyczny. Jest to szczególnie ważne, gdy zabieg wykonywany jest w obrębie twarzy czy szyi. Zamykanie niewielkich ran skóry nie należy do skomplikowanych operacji. Niemniej jednak, aby rana po szyciu wyglądała ładnie, chirurg musi posiadać dużą wiedzę i doświadczenie. Bez względu na wybraną metodę zamykania, w trakcie zabiegu lekarz powinien kierować się kilkoma zasadami.

Szyć należy z wyczuciem

Tylko i wyłącznie prawidłowo poprowadzony szew jest w stanie utrzymywać tkankę w niezmienionym stanie. W związku z tym, podczas zaopatrywania rany chirurg musi być niezwykle dokładny. Zachowanie precyzji w trakcie pasażu przez tkanki pozwala na ich szybkie zrośnięcie. Poza tym, odpowiednia technika pozwala ograniczyć ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Zbyt gwałtowne ruchy chirurga mogą doprowadzić do nadmiernej traumatyzacji. Dlatego też tak ważne jest, by lekarz podczas operowania był ostrożny.

Przy wkłuwaniu igły, operator musi zwrócić uwagę na ułożenie skóry. Brzegi rany muszą być ułożone w taki sposób, aby żywe komórki tkanki mogły się stykać. W przeciwnym razie, proces gojenia znacznie się wydłuży, a blizna będzie bardziej widoczna. Lekarz podczas szycia nie może dopuścić do przemieszczenia się wolnych brzegów rany. Z tego względu, w trakcie zabiegu asystent powinien podtrzymywać skórę specjalnymi haczykami. Aby nici chirurgiczne mogły utrzymywać brzegi rany w niezmienionym stanie, szwy należy zakładać w odpowiedniej odległości od siebie. W zależności od długości i umiejscowienia rany, ta odległość powinna wynosić 2-3 mm.

Istotna jest nie tylko technika

Chirurdzy przy wyborze metody zamykania rany często kierują się swoimi przyzwyczajeniami. Niekiedy nie ma znaczenia, czy lekarz zdecyduje się na szew ciągły czy szwy węzełkowe. Zawsze istotny w tym zakresie jest jednak dobór odpowiedniej igły oraz nici chirurgicznych.

Dobór nici chirurgicznych jest bardzo ważny

Aby ograniczyć ryzyko reakcji zapalnej, obecnie powszechnie zaleca się wykorzystywanie nici wykonanych z materiału bioobojętnego. Do prostego zeszycia rany skóry świetnym wyborem będą szwy nylonowe. Syntetyczny materiał odznacza się niebywałą wytrzymałością. W związku z tym, przy jego zastosowaniu ryzyko zerwania szwów jest bardzo niskie.

Materiały szewne produkowane z poliamidu wykorzystywane są w chirurgii plastycznej. Jednowłóknowe nici z nylonu pozwalają na płynny pasaż przez tkanki, co wpływa pozytywne na wygląd blizny. Ogromne znaczenie ma także rozmiar szwu. Chirurg zawsze powinien wybierać możliwie jak najcieńszą nić. W ten sposób, traumatyzacja tkanki zostaje zmniejszona do minimum. Ostateczny efekt zabiegu zależy jednak w dużej mierze od jakości nici chirurgicznych.

Wybór igły także ma duże znaczenie

Na skutek nadmiernej traumatyzacji tkanek może dojść u pacjenta do powstania powikłań pooperacyjnych. Chirurg w trakcie każdego zabiegu powinien zatem dążyć do ograniczania stopnia uszkodzeń. Do zaopatrywana ran skóry większość lekarzy wybiera igły chirurgiczne z wtopioną nicią. Tak zwane igły atraumatyczne gwarantują płynny pasaż przez tkanki. Do prostego zeszycia rany skóry doświadczeni operatorzy polecają igły zakrzywione o profilu odwrotnie tnącym. Wysoki efekt estetyczny można uzyskać również przy zastosowaniu specjalnych igieł kosmetycznych.

Kiedy należy ściągnąć szwy?

W zależności od umiejscowienia rany skóry, okres po którym można usunąć szwy może wynosić od kilku do kilkunastu dni. W okolicy szyi i twarzy, gdzie tkanka jest bardzo cienka, nici mogą zostać usunięte już po 3 dniach od zabiegu. W miejscach, gdzie skóra podlega dużym napięciom, szwy należy pozostawiać na dłużej. Przy prostym zeszyciu rany pleców czy brzucha, nici powinny zostać ściągnięte po około 10 dniach od zabiegu. Kiedy istotny jest wysoki efekt estetyczny, po zeszyciu należy pielęgnować ranę. Jeśli pacjent regularnie stosuje maści, blizna z czasem może stać się całkowicie niewidoczna.

Za wsparcie merytoryczne dziękujemy firmie Madens, zajmującą się dystrybucją artykułów medycznych.

Jak wykonać zeszycie rany skóry? Przydatne wskazówki written by Redakacja Ortopedycznie.plśrednia ocen5/5 - 2oceny użytkowników

Leave a comment

Your email address will not be published.


*