Leczenie ortodontyczne u osób najmłodszych

Leczenie ortodontyczne u osób najmłodszych
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Czy wiesz, że ponad połowa dzieci w wieku od siódmego do osiemnastego roku życia ma problemy ze zgryzem? Pod tym względem jest coraz gorzej. Nie do końca wiemy, z czego to wynika, ale rzeczywiście coraz więcej osób rodzi się z pewnymi predyspozycjami do nieprawidłowego zgryzu. Zadaniem rodzica jest tylko to, by – jeśli zaistnieje taka potrzeba – odpowiednio wcześnie zabrać pociechę na wizytę kontrolną do ortodonty. Z takimi wizytami nie ma co zwlekać. Współczesna ortodoncja dziecięca w Łodzi jest w stanie zresztą poradzić sobie z niemalże każdym przypadkiem.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Działania profilaktyczne zawsze mają jednak więcej sensu od typowych działań leczniczych. Oczywiście nie zawsze da się zapobiec krzywemu zgryzowi, ale jednak w wielu przypadkach jest to możliwe. Dlaczego by więc nie spróbować? Zgryz dziecka formuje się już w wieku niemowlęcym. To właśnie wtedy trzeba więc bacznie obserwować swoją pociechę, zwracać uwagę na podejmowane przez nią aktywności i przejąć kontrolę nad nabywanymi przez nią nawykami. Ważne jest chociażby to, w jaki sposób karmi się dziecko. Jeżeli natomiast maluch lubi korzystać ze smoczka, wypadałoby zwrócić uwagę na to, by jego budowa była zbliżona do kształtu i rozmiaru sutka piersi mamy. W momencie, gdy dziecko już trochę podrośnie, trzeba zaobserwować, w jaki sposób ono oddycha. Poprawne jest oddychanie przez nos. Jeżeli więc maluch bez przerwy chodzi z otwartymi ustami, coś tu jest nie tak i trzeba się tym zająć. Najlepiej by było, gdyby w takiej sytuacji ortodonta sam sprawdził jego zgryz.

Objawy skłaniające do wizyty u ortodonty dziecięcego

Bardzo ważne jest to, by aparat ortodontyczny Łódź został zastosowany tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Teoretycznie w każdym wieku można zająć się złym zgryzem, jednakże trudniej to zrobić w wieku trzydziestu lat czy nawet osiemnastu lat niżeli w wieku siedmiu bądź ośmiu lat. Im wcześniej takie leczenie się rozpocznie, tym zwykle lepiej. A rodzic często może sam zauważyć, czy takie leczenie przydałoby się jego dziecku, bo krzywy zgryz daje charakterystyczne objawy, które trudno przeoczyć. Oczywiście doprowadza on do delikatnego zniekształcenia wyglądu buzi. Pod jego wpływem twarz może zrobić się wyraźnie wklęsła lub – przeciwnie – wypukła. Zęby zaczynają na siebie nachodzić. Mogą się tłoczyć i przez to przestają tworzyć spójną linię. Krzywy zgryz często jest też rozpoznawany przez różnego rodzaju wady wymowy. Jeżeli więc rodzic dostrzeże u swojego dziecka którykolwiek z tych sygnałów, najlepiej zrobi, gdy od razu uda się z nim do gabinetu i po prostu sprawdzi stan jego zębów, aby w razie czego móc na niego natychmiast zareagować.

Metody leczenia krzywego zgryzu u dzieci

W leczeniu małych pacjentów wykorzystuje się zróżnicowane metody, opisane na stronie https://www.neodentica.pl/zakres-uslug/ortodoncja/. Po wstępnej analizie ortodonta najprawdopodobniej wykona sobie kilka dodatkowych zdjęć, a potem dopiero razem z rodzicem przejdzie do ustalania planu leczenia. W wielu przypadkach ruchomy aparat może okazać się w zupełności wystarczający. Jeżeli tak się nie stanie, trzeba będzie pomyśleć o zamontowaniu aparatu stałego.

Sprawdź też blog https://pieknieurzadzeni.pl

Leczenie ortodontyczne u osób najmłodszych written by Redakacja Ortopedycznie.plśrednia ocen5/5 - 1oceny użytkowników

Leave a comment

Your email address will not be published.


*