Odcisk, modzel czy kurzajka?

[Głosów:31    Średnia:2.2/5]

Odciski, modzele i kurzajki choć często są do siebie podobne, to jednak różnią się od siebie. Wiele osób widząc na stopie jakiś zgrubienie, uważa je za odcisk. Nie każdy wie, jak wygląda kurzajka i z tego powodu nieraz są one lekceważone. Jak rozróżnić te zmiany?

Przyczyny występowania odcisków

Chodzenie w nieodpowiednio dopasowanym obuwiu to bardzo często zjawisko. Równie często występują różnego rodzaju deformacje stóp takie jak płaskostopie poprzeczne i podłużne czy koślawy paluch. Te czynniki są powodem powstawania zmian na stopach np. odcisków i modzeli. Do przyczyn występowania takich zmian zalicza się również niewłaściwa higiena lub jej brak.

Czy to odcisk czy modzel?

Odciski są efektem ucisku lub długotrwałego tarcia spowodowanego zbyt wąskim lub małym obuwiem. Zazwyczaj tworzą się one na palcach lub podeszwie stopy. Odciski powodują dyskomfort przy chodzeniu i ból. Natomiast modzele są to dosyć duże płaskie zmiany o żółtawym zabarwieniu. Powodem ich tworzenia jest nadmierne obciążenie. Najczęściej pojawiają się na śródstopiu, czubkach i krawędziach palców oraz na pięcie. Zazwyczaj nie dają dolegliwości bólowych, chyba że są bardzo duże, wtedy przy staniu lub chodzeniu mogą powodować pieczenie. Różnicą między odciskiem a modzelem jest brak korzenia (rdzenia) w modzelu.

Jak wyglądają kurzajki?

Na stopach, oprócz odcisków i modzeli, mogą pojawić się kurzajki. Te zmiany spowodowane są wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Kurzajka wyglądem może przypominać odcisk, jednak brodawka przerywa ciągłość linii papilarnych, a odcisk nie. Najczęściej pojawiają się na podeszwie stopy i są w kolorze białawym lub żółtawym. Kurzajki należy jak najszybciej usunąć, ponieważ mogą rozprzestrzenić się po całej stopie. Są to zmiany wirusowe, dlatego bezwzględnie należy przestrzegać zasad higieny i nie pożyczać swojego ręcznika ani butów innym osobom. Usuwanie brodawek wrocław powinien wykonać specjalista.

Usuwanie zmian na stopach

Wszelkimi chorobami i schorzeniami stóp zajmuje się podolog. Mając odciski, modzele czy kurzajki najlepiej jest umówić się na wizytę do gabinetu podologicznego. Podolodzy dysponują specjalistycznymi preparatami i narzędziami oraz mają doświadczenie w leczeniu chorób stóp.

Odcisk, modzel czy kurzajka? written by Redakacja Ortopedycznie.plśrednia ocen2.2/5 - 31oceny użytkowników

Leave a comment

Your email address will not be published.


*