Rehabilitacja dzieci – najpierw w gabinecie, potem w domu

[Głosów:2    Średnia:4/5]

U wielu dzieci w pierwszych miesiącach życia można zauważyć objawy wymagające rehabilitacji. Kiedy jest ona konieczna i jak można ją wykonać?

Rehabilitacja kojarzy ci się przede wszystkim z powrotem do sprawności fizycznej po wypadku albo urazie? To jednak jeszcze nie wszystko. Także coraz częściej praktykowana jest rehabilitacja dzieci, która prowadzona jest już od pierwszych miesięcy życia. Warszawa nie jest jedynym miastem, gdzie możemy z niej skorzystać. Na czym polega rehabilitacja dzieci i gdzie warto z niej skorzystać?

Niepokojące symptomy

Nie zawsze rodzice wiedzą, na jakie objawy u dziecka zwracać uwagę. Zdarza się, że maluch nawet przez lekarza pediatrę uznawany jest za zdrowego, ale w rzeczywistości konieczna może być rehabilitacja dziecięca, aby w późniejszych latach życia maluch nie miał większych problemów.

Warto więc poznać te objawy, które mogą świadczyć o tym, że dziecko nie rozwija się całkowicie prawidłowo. Najczęściej związane są one z nieprawidłowym napięciem mięśniowym, które może być zbyt duże albo zbyt słabe.

Objawy wymagające konsultacji:

  • dziecko często wygina się w kształt litery C
  • często i nadmiernie zaciska piąstki
  • podnosi główkę bardzo wysoko przy leżeniu na brzuszku
  • korzysta tylko z jednej strony ciała – nóżek, rączek
  • przewraca się tylko na jedną stronę ciała
  • nie siada samodzielnie, nie podejmuje prób wstawania i chodzenia
  • ciało dziecka wydaje się wiotkie i „przelewa się przez ręce”
  • dziecko ma trudności ze skupieniem wzroku po 2-3 miesiącach

Te wszystkie objawy związane są z problemami neurologicznymi, które powinny być skonsultowane ze specjalistą. Jeśli zatem rodzic zauważa, że dziecko zachowuje się niepokojąco, inaczej niż inne dzieci, powinien umówić się na wizytę.

Do kogo warto się udać?

Fachowcami, którzy będą mogli pomóc w tym przypadku, są fizjoterapeuta – rehabilitant dziecięcy, a także neurolog dziecięcy. Warszawa jest miastem, gdzie możemy skorzystać z ich usług, ale również znajdziemy ich gabinety w innych miejscowościach.

Zwykle rodzice na początku udają się z dzieckiem do pediatry, ale nie zawsze lekarz ten zauważa wspomniane objawy lub może je zbagatelizować, wskazując, że po jakimś czasie nie będą już występowały i są związane z naturalnym rozwojem dziecka. Gdy jednak rodzice nie czują się uspokojeni takimi zapewnieniami, powinni udać się prywatnie to neurologa albo do rehabilitanta.

Jeśli także chcesz skorzystać z takiej pomocy prywatnie, w Warszawie świadczy je Specjalistyczne Centrum Medyczne Balumed, które zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem małych dzieci. W centrum dostępna jest rehabilitacja dzieci i można umówić się na konsultację z neurologiem dziecięcym. Ponadto w centrum możemy skorzystać też z dodatkowych usług, na przykład instruktażu pielęgnacyjnego noworodków i niemowląt.

Na czym polega rehabilitacja dziecięca?

Jeśli lekarz zaleci prowadzenie rehabilitacji dziecięcej, w takim przypadku zestaw ćwiczeń dobierany jest najczęściej indywidualnie. Aktualnie prowadzi się rehabilitację jedną z dwóch metod – NDT Bobath albo Vojty. Obie te metody mają swoje zalety i uznawane są za skuteczne. Dobór odpowiedniej zależy przede wszystkim od wskazań lekarza. Najczęściej po około miesiącu możliwe jest określenie, czy konkretna metoda przyniosła oczekiwane skutki.

Początkowo rehabilitacja dzieci prowadzona jest przez specjalistę, ale zaleca się aktywny udział rodziców w procesie rehabilitacji, ponieważ następnie mogą oni prowadzić ją w swoim domu. Wtedy konieczne jest regularne odwiedzenia lekarza, który będzie mógł wskazać, czy nastąpiły postępy, a w razie konieczności może również zalecić zmianę metody rehabilitacji.

Podsumowując, jeśli u dziecka obserwujemy objawy mogące wskazywać na problemy neurologiczne, warto udać się do specjalisty. Wcześnie rozpoczęta rehabilitacja dziecięca – czy to w Warszawie, czy w innych miastach, pozwala na uzyskanie bardzo dobrych rezultatów.

Rehabilitacja dzieci – najpierw w gabinecie, potem w domu written by Redakacja Ortopedycznie.plśrednia ocen4/5 - 2oceny użytkowników

Leave a comment

Your email address will not be published.


*