Zabiegi fizjoterapeutyczne i ich zalety

[Głosów:2    Średnia:3/5]

Marzeniem większości z nas jest zachowanie maksymalnej sprawności ruchowej i pełnej samodzielności do końca naszego życia. Niestety ze względu na różnego rodzaju choroby, urazy, a także ze względu na wiek (średnia długość życia stale rośnie) z czasem tracimy sprawność i w coraz większym stopni zadani jesteśmy na pomoc innych osób. Na szczęście, naprzeciw naszym marzeniom i oczekiwaniom stara się wychodzić współczesna medycyna, a w szczególności jeden z jej działów – rehabilitacja. Dzięki zabiegom fizjoterapeutycznym możliwe staje się przywracanie jak największego zakresu samodzielności osobom, które przeszły jakiegoś rodzaju uraz, borykają się z jakiegoś rodzaju chorobą lub po prostu utraciły dawną sprawność w wyniku zmian, jakie zachodzą w organizmie człowieka wraz z upływającym czasem.

Czym są zabiegi fizjoterapeutyczne?

Niekiedy błędnie identyfikowane z zabiegami fizykalnymi, zabiegi fizjoterapeutyczne to szeroki zakres działań, polegających na oddziaływaniu na ludzkie ciało wieloma rodzajami bodźców, w celu wywołania określonej reakcji – wzmocnienia siły mięśni, przywrócenia maksymalnej ruchomości stawów itd. Klasycznymi działaniami fizjoterapii są:

  • kinezyterapia, czyli terapia ruchem (ćwiczenia w odciążeniu, z ciężarem własnego ciała lub z indywidualnie dobranymi obciążeniami);
  • fizykoterapia, czyli oddziaływanie na ciało bodźcami zewnętrznymi, na przykład prądem elektrycznym, światłem czy ultradźwiękami;
  • masaż leczniczy;
  • hydroterapia, czyli oddziaływanie na organizm wodą, zwykle jest to woda pod ciśnieniem, niekiedy woda z domieszką różnego rodzaju substancji o działaniu aktywnym, wspierającym regenerację lub o działaniu odżywczym czy pielęgnującym;
  • terapia manualna;
  • ergoterapia, czyli terapia zajęciowa i wiele innych.

Zalety zabiegów fizjoterapeutycznych

Celem fizjoterapii jest wywołanie określonej reakcji organizmu. Najczęściej chodzi o odbudowę osłabionych, znikających struktur mięśniowych, wzmocnienie układu kostnego człowieka, rozciągnięcie ścięgien i przywrócenie większego zakresu ruchów w obrębie stawów. Wszystkie zabiegi fizjoterapeutyczne mają zatem na celu przywrócenie utraconej z różnych powodów sprawności fizycznej, a tym samym zwiększenia samodzielności i poprawę jakości życia osoby, która poddaje się tego typu zabiegom.

Dużą zaletą zabiegów fizjoterapeutycznych jest bezpośrednie zaangażowanie pacjenta w proces przywracania go do pełnej lub częściowej sprawności fizycznej. W odróżnieniu od innych działów medycyny, w przypadku rehabilitacji najważniejsze jest osobiste zaangażowanie pacjenta w ćwiczenia i różnego rodzaju zabiegi usprawniające. Dzięki wysokiej motywacji pacjent może odzyskać pełną lub przynajmniej częściową sprawność fizyczną i wie, że w dużym stopniu zawdzięcza to własnej wytrwałości.

Inną z ważnych zalet fizjoterapii jest możliwość odwleczenia w czasie lub uniknięcia wykonywania zawsze ryzykownych zabiegów chirurgicznych. Dzięki wdrożeniu indywidualnie dobranego zestawu ćwiczeń fizycznych, w połączeniu z innego rodzaju zabiegami fizjoterapeutycznymi, operacje ortopedyczne mogą zostać odsunięte w czasie lub można zupełnie zrezygnować z konieczności ich wykonania.

Zabiegi fizjoterapeutyczne i ich zalety written by Redakacja Ortopedycznie.plśrednia ocen3/5 - 2oceny użytkowników

Leave a comment

Your email address will not be published.


*