5 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim przejdziesz na dietę ketogeniczną

dieta tłuszczowa
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zastanawiasz się, czym jest dieta ketogeniczna? Co warto wiedzieć o jej stosowaniu? Tutaj znajdziesz odpowiedź na te pytania oraz dowiesz się 5 rzeczy, które warto wiedzieć przed zmianą Twojego sposobu odżywania na dietę ketogeniczną.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Jest to dieta wysokotłuszczowa, niskowęglowa i z ograniczoną ilością białka. Stosunek składników pokarmowych przy tym sposobie odżywiania powinien wynosić 4:1 lub 3:1, gdzie 4:1 oznacza 4 g tłuszczy na 1 g białka i węglowodanów. Dieta ketogenna, dzięki tak wysokiej zawartości tłuszczu pozwala osiągnąć organizmowi stan metaboliczny, nazywany ketozą – stężenie w krwi ciał ketonowych jest wtedy wyższe niż stężenie glukozy. Ketoza to stan, gdy organizm zaczyna pozyskiwać energię z nagromadzonego w tkankach tłuszczy, zamiast z glukozy. Pozwala to na efektywne spalanie tłuszczu przez osoby odchudzające się. Ma też swoje zastosowanie w leczeniu oraz łagodzeniu napadów padaczkowych u dzieci.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz dietę ketogeniczną?

Skonsultuj swój plan z lekarzem i wykonaj badania

Przed rozpoczęciem diety ketogenicznej musisz sprawdzić, czy jest ona dla ciebie. Istnieje grono osób, dla których ten sposób odżywiania jest niewskazany. Zaliczają się do niego osoby cierpiące na cukrzycę, kamicę nerkową, kamicę dróg żółciowych, porfirię, rodzinną hiperlimedię. Kwasicę organiczną oraz na poważne schorzenia wątroby.
Dieta wysokotłuszczowa nie jest też najlepszym pomysłem w przypadku osób z wrodzonymi zaburzeniami metabolicznymi, czy cierpiących na refluks żołądkowo-jelitowy.

Przygotuj się na gorsze samopoczucie na początku diety 

Początkowe złe samopoczucie jest spowodowane zwiększoną diurezą. Po kilku dniach stosowania diety ketogenniczej zwykle mija. Wtedy osoba na diecie ketogenniczej wpada w tzw. stan euforyczny. Jest pełna energii, poprawia się jej samopoczucie.

Zaplanuj swoją dietę na 6-8 tygodni

Będąc na diecie ketogennej dostarczamy organizmowi ok. 70% potrzebnej energii z tłuszczów, dzięki nim osoba na diecie czuje się lekko, ma dużo chęci do działania i co najważniejsze traci na wadze. Dieta keto może wydawać się trudna ale z szczegółowym jadłospisem diety ketogenicznej jest łatwa i przyjemna. Odpowiedni keto jadłospis przyniesie najlepsze efekty, bez uszczerbków dla twojego organizmu.

Zastosuj odpowiednią suplementację

Podczas stosowania diety ketogennej warto do swojej suplementacji włączyć sód, potas oraz magnez. Uzupełni to niedobory, które mogą wystąpić na początku diety wysokotłuszczowej. Dzięki temu unikniemy niedoboru witamin i mikroelementów ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Zapoznaj się z tym, co powinieneś jeść, a czego unikać

Dieta ketogeniczna jest to bardzo restrykcyjny sposób odżywania, dlatego przed jej rozpoczęciem warto zapoznać się z produktami, których będziemy mogli używać w trakcie jej trwania. Warto szczegółowo sprawdzać skład produktów, które mogą mieć ukryty w sobie cukier. Należy na to zwracać uwagę przy wyborze wędlin, sosów, przypraw do jedzenia.
Pomimo, że dieta ta zabrania spożywania wielu produktów istnieje bardzo dużo przepisów, skomponowanych z dozwolonych składników. Jest to szansa do odkrycia nowych połączeń, dotąd nieznanych smaków i okazja do znalezienia ciekawych zamienników dla wykluczonych produktów.

Co jeść na diecie ketogenicznej?

Dieta ketogenna, czyli dieta obfita w zdrowe tłuszcze oraz ograniczająca spożycie węglowodanów i cukru pozwala organizmowi osiągnąć stan ketozy i efektywnie przekształcać tłuszcz w energię.

Aby osiągnąć taki stan jadłospis diety ketogenicznej powinien zawierać zarówno tłuszcze pochodzenia zwierzęcego – mięso, ryby i owoce morza, smalec, jaja, jak i tłuszcze z roślin – awokado, kokos, orzechy, nasiona, oliwa z oliwek, olej lniany. W tej diecie znajduje się także miejsce dla warzyw nie skrobiowych – jarmużu, sałatym rukoli, cukinii, szparagów, ogórka, czy kalarepy. Należy unikać rzeczy przetworzonych, słabych jakościowo – przetworzonego mięsa, fast-foodów.

Jadłospis diety ketogenicznej powinien za to zawierać bardzo małe ilości produktów zawierających węglowodany. Należy zadbać, by przepisy na diecie ketogenicznej zawierały lub wykluczały produkty takie, jak makarony, ryże, kasze, pieczywo i płatki zbożowe (kukurydziane, owsiane, jaglane, gryczane itd.). 

Działanie diety ketogenicznej

Przy stosowaniu diety ketogenicznej czujemy się lekko, mamy dobre samopoczucie i wiele sił do działania. Ketozę poznaje się też po zmniejszonym apetycie. Zachęca to do spróbowania diety wysokotłuszczowej.
Główną zaletą diety ketogennej jest również spadek masy ciała. Restrykcyjne trzymanie się zasad powoduje, że waga zmniejsza się w szybkim tempie. Dzięki temu sposobowi odżywiania szybko pozbędziemy się dodatkowych kilogramów. Efekty są już zauważalne w pierwszym tygodniu jej stosowania. Jednak na tym etapie jest to pozbycie się magazynowanych przez organizm wody. Dopiero w kolejnych tygodniach, przy konsekwentnym trzymaniu się diety zaczynamy spalać tłuszcz.

Dieta wysokotłuszczowa przyczynia się także do poprawy stanu zdrowia w niektórych stanach chorobowych. Jest ona pomocna np. przy zmniejszaniu ilości ataków padaczki, celiace, zespole Retta, zespole Draveta, czy stwardnieniu guzowatym. Stosuje się ją także przy walce z insulinoodpornością ponieważ pozwala na regulację insuliny, ogranicza apetyt na słodycze oraz zapewnia uczucie sytości na dłuższy czas.

5 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim przejdziesz na dietę ketogeniczną written by Redakacja Ortopedycznie.plśrednia ocen5/5 - 1oceny użytkowników

Leave a comment

Your email address will not be published.


*