Co powinien zawierać zdrowy jadłospis?

Zdrowy jadłospis zawiera dużo owoców i warzyw fot. Pixabay.com
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Nie tylko odchudzanie jest mobilizacją do tego, aby odżywiać się rozsądnie i zdrowo. Wiadomo nie od dziś, że dzięki zdrowemu odżywianiu możemy długo cieszyć się dobrym zdrowiem i uniknąć ciężkich chorób. Czym więc jest zdrowy jadłospis? Jakie produkty powinien zawierać?

Przeczytaj też: http://www.e-stawiamnazdrowie.pl/zdrowy-jadlospis-jak-powinien-wygladac/

Co powinno znaleźć się w zdrowym jadłospisie?

Wydaje nam się, że gdy już wyeliminujemy z naszej diety fast foody i słodycze, odżywiamy się zdrowo. Tymczasem najważniejsze, żeby w pokarmach, które na co dzień jemy, nasz organizm otrzymywał podstawowe składniki odżywcze, jak białka, zdrowe tłuszcze (w tym przede wszystkim kwasy z grupy Omega) i węglowodany złożone, a także niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania składniki mineralne, makro- i mikro-elementy i witaminy. Wśród nich możemy wymienić: żelazo, cynk, potas, magnez, wapń oraz witaminy A, C, E oraz te z grupy B. Do tego optymalna dla nas wielkość posiłków i ich regularne spożywanie również stanowią podstawowe założenia zdrowego jadłospisu.

Zdrowy jadłospis w praktyce

Warzywa, owoce, ryby, chude mięso, kasze, produkty wielozbożowe i pełnoziarniste, nabiał – wszystko to powinno znaleźć się na naszych talerzach, jeśli chcemy się zdrowo odżywiać. Poza tym Wasza wyobraźnia może być w tym temacie nieograniczona – pod warunkiem, że sięgacie po zdrowe składniki. Słynne super foods, ciecierzyca, soczewica, pestki i nasiona, suszone owoce – czego tylko dusza zapragnie. Zdrowa dieta nie jest nudna!

Układając jadłospis warto przygotować sobie plan wszystkich pięciu posiłków na cały tydzień. To da nam komfort planowania zakupów, ograniczy marnowanie jedzenia i nie dopuści do sytuacji, w której odczuwamy głód. Ponadto dzięki planowaniu zdrowego jadłospisu zaoszczędzicie mnóstwo czasu i… pieniędzy.

Śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja to posiłki, które powinno się spożywać w ciągu dnia. Śniadanie maksymalnie do godziny po przebudzeniu, kolacja na 2-3 godziny przed pójściem spać. Taki rozkład dnia i posiłków pozwoli nam właściwie zatroszczyć się o nasz metabolizm i zagwarantuje dobre samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

 

Zobacz też: http://www.prohelvetia.pl/piekna-fryzura-dzieki-domowym-sposobom

Leave a comment

Your email address will not be published.


*