Czy psychoterapia to faktycznie sposób pozwalający na osiągnięcie poprawy stanu psychicznego pacjenta?

psychoterapia
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Psychoterapia jest obecnie jednym z coraz częściej zalecanych i zarazem coraz częściej wybieranych przez pacjentów sposobów na radzenie sobie z różnorodnymi problemami natury psychicznej. Jednocześnie równie duża liczba osób zastanawia się, czy faktycznie korzystanie z pomocy psychoterapeuty może być pomocne. Rozważmy zatem, jakie korzyści daje kontakt z tym specjalistą.

Praca nad traumami z przeszłości

Wiele osób miało w swoim życiu traumatyczne doświadczenia, jak między innymi śmierć bliskiej osoby. Każde takie przeżycie pozostawia w naszej psychice pewien ślad. Jedni z nas potrafią samodzielnie sobie z nim poradzić i powrócić po okresie żałoby do swojego zwykłego funkcjonowania. W innych jednak trauma pozostaje na dłużej, a niewłaściwie przepracowana odzywa się z czasem, nie pozwalając ustabilizować się emocjonalnie.

Kontakt z psychoterapeutą może pomóc w przepracowaniu takiego problemu. Pozwala w kontrolowanych warunkach wrócić do minionej traumy i przejść przez nią we właściwy sposób. I choć dla wielu osób z początku może to być doświadczenie nieprzyjemne, z czasem przynosi pozytywne rezultaty. Pozwala uporządkować myśli i emocje, dzięki czemu następuje pełna stabilizacja psychiczna. Nie oznacza to całkowitego zapomnienia o przeżyciu, ale pomoc w radzeniu sobie z tym doświadczeniem.

Praca nad fobiami

Kolejnym przykładem sytuacji, w której praca z psychoterapeutą może być bardzo korzystna dla pacjenta, są fobie. Zazwyczaj są to zakorzenione w nas głęboko przekonania i lęki, których nie jesteśmy w stanie pokonać samodzielnie. Nie oznacza to jednak, że na fobie trzeba cierpieć zawsze. Istnieje wiele rozwiązań, które pomagają w radzeniu sobie z tym strachem, a metody stosowane przez psychoterapeutów są jednymi z najbardziej skutecznych. Dzięki nim można uporać się z fobiami, zmniejszając poziom strachu do akceptowalnego lub w ogóle go usuwając.

Zmniejszanie dolegliwości związanych z zaburzeniami psychicznymi

Wiele zaburzeń psychicznych, osobowości lub rozwojowych sprawia, że w życiu człowieka pojawiają się trudności, których samodzielnie nie jest w stanie pokonać. Problem ten dotyczy w szczególności osób mieszkających w dużych aglomeracjach, gdzie życie toczy się szybko i wiele od nas wymaga. Również w tym przypadku psychoterapeuta Katowice może pomóc osobie cierpiącej na wyżej wzmiankowane zaburzenia.

Jego zadaniem będzie praca nad poszczególnymi trudnościami, które obserwuje w swoim życiu pacjent. Mogą to być sprawy, które z pozoru wydają się zwykłymi, codziennymi problemami, jak choćby stres. Jednak szczególnie w przypadku wymienionych grup osób te zwykłe problemy zmieniają się w przeszkody nie do pokonania. Dlatego też wsparcie i profesjonalna pomoc są konieczne, aby je przezwyciężyć. Różnorodne nurty psychoterapeutyczne, w tym np. nurt psychodynamiczny czy behawioralno-poznawczy, pomagają w wypracowywaniu technik pomocnych w codziennym życiu i w zdobywaniu umiejętności życia na własnych zasadach, niezależnie od problemów natury psychicznej.

Czy psychoterapia to faktycznie sposób pozwalający na osiągnięcie poprawy stanu psychicznego pacjenta? written by Redakacja Ortopedycznie.plśrednia ocen5/5 - 1oceny użytkowników

Leave a comment

Your email address will not be published.


*