Czym jest e-zwolnienie?

Czym jest e-zwolnienie
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Pandemia koronawirusa oraz rozwój technologii sprawiły, że coraz częściej wykorzystujemy ją na dosłownie każdym etapie, unikając osobistych spotkań. Konsultacje online, zdalne diagnozy i zwolnienia lekarskie online weszły już do naszego codziennego życia. Czym zatem dokładnie jest e-zwolnienie?

E-zwolnienie. Czy różni się czymś od zwykłego papierowego?

Zwolnienie lekarskie to rozwiązanie znane każdemu z nas – kiedy jest potrzebne, bo nie czujemy się wystarczająco dobrze, by iść do pracy, umożliwia nam spokojną walkę z chorobą w domowym zaciszu. Tradycyjnie, zwolnienia lekarskie wystawiane były w wersji papierowej, a osoba chora była zobowiązana do doniesienia takiego dokumentu do swojego miejsca pracy.

Obecnie e-zwolnienia zastąpiły klasyczne zwolnienia papierowe. Pełnią jednak identyczną funkcję – pozwalają na wykurowanie się z choroby w domowym zaciszu i usprawiedliwiają przed pracodawcą nieobecność. Znajdują się na nich te same informacje, które znajdowały się na klasycznych papierowych dokumentach.

Jak e-zwolnienie trafia do pracodawcy?

Obecnie, po wystawieniu e-zwolnienia, nie musimy już samodzielnie zanosić go do pracodawcy. Jest ono automatycznie wysyłane do niego za pomocą specjalnego systemu PUE (Platformy Usług Elektronicznych ZUS). Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musisz już obawiać się o to, jak i kiedy dostarczysz zwolnienia do zakładu pracy. Pojawi się tam automatycznie, pozwalając ci spokojnie wracać do zdrowia.

Również do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trafia ono automatycznie, bezpośrednio po wizycie, w trakcie której lekarz wystawił Ci zwolnienie. 

E-zwolnienie a wizyta u lekarza

W Polsce każdy lekarz jest uprawniony do wystawienia e-zwolnienia. Nie ma przy tym znaczenia, w jakim trybie odbywa się wizyta. Zwolnienia lekarskie online mogą być wystawiane zarówno podczas tradycyjnych konsultacji twarzą w twarz, jak i w trakcie nowej formy wizyt, przeprowadzanych online czy przez telefon. Zgodnie z ostatnimi decyzjami (które nastąpiły głównie w związku z pandemią), także konsultacja telefoniczna jest pełnoprawną wizytą u lekarza, a zatem umożliwia wystawienie zwolnienia czy recepty.

Jak działa e-zwolnienie w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej pociąga za sobą szereg obowiązków, które w trakcie choroby albo wymagają zatrudnienia dodatkowej osoby, albo przekazania obowiązków pracownikowi, albo też nie zostaną wykonane, co może pociągać za sobą konsekwencje dla całej firmy. Ze względu na to, że będąc właścicielem przedsiębiorstwa, nie możemy nikomu przedłożyć zwolnienia lekarskiego, w tym przypadku upoważnia ono do ubiegania się o zasiłek chorobowy, którego wysokość ZUS ustala na podstawie średniej Twoich dochodów z minionych 12 miesięcy. 

Leave a comment

Your email address will not be published.


*