Fizykoterapia a fizjoterapia – podobieństwa i różnice

Fizykoterapia a fizjoterapia
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Fizykoterapia to cześć medycyny fizykalnej, dzięki której na organizm pacjenta poddawane są różnego rodzaju prądy i bodźce fizyczne, pochodzące z natury jak borowina lub wytwarzane specjalnymi urządzeniami jak krioterapia, galwanoterapia lub jonoforeza. Tego typu zabiegi są prowadzone przez wyszkolonych fizjoterapeutów, lecz nie wpływają one w znaczący sposób na ogólny stan zdrowia pacjenta. Fizykoterapia ma jedynie na celu obniżyć napięcie całego organizmu pacjenta, lecz nie wydaje się aby one w znaczący sposób wpłynęły na poprawę stanu zdrowia pacjenta.

Warto przy tym podkreślić, że fizykoterapia przeważnie trwa od kilku do kilkunastu minut, a sam zabieg nie jest zbyt bolesny. Całą pracę zamiast terapeuty wykonują urządzenia i nierzadko ich praca wydaje się skuteczniejsza niż praca terapeuty. Wszystko to jest sprawą bardzo indywidualną i wymaga bardzo kompleksowego podejścia do tematu, w zależności od tego czy dane schorzenie jest wrodzone czy nabyte. Godne podkreślenia, jest również to w trakcie zabiegów fizykoterapeutycznych pacjent nie może mieć na sobie żadnych metalowych urządzeń jak zegarki czy obrączki.

Czym jest fizjoterapia?

Fizjoterapia to ogół zabiegów manualnych świadczonych przez fizjoterapeutów mający na celu przywrócić, rozwijać i utrzymać maksymalne możliwości motoryczne u danego pacjenta. W przeciwieństwie do fizykoterapii, w tym przypadku całą pracę wykonuje terapeuta. Jako że istnieją schorzenia wrodzone i nabyte, fizjoterapia czasami może trwać od kilku do kilkunastu tygodni. Wśród schorzeń nabytych można wyróżnić różnorakie kontuzje mechaniczne, które mają miejsce w trakcie wykonywania codziennych czynności. W takich przypadkach sama fizjoterapia trwa zaledwie kilka tygodni, a powrót do zdrowia jest niemal błyskawiczny.

Wśród wielorakich schorzeń wrodzonych można wymienić też te nieuleczalne, jak mózgowe porażenie dziecięce, kiedy to fizjoterapia ma na celu jedynie w minimalnym stopniu usprawnić zdolności motoryczne u pacjenta. Niemożliwe jest stuprocentowy wyleczenie, dlatego też chory do końca życia będzie musiał się zmagać z wieloma dysfunkcjami. W takim przypadku, bardzo często pacjent zniechęca się i traci wiarę w sens dalszej współpracy. Ważne jest również, aby terapeuta miał odpowiednie podejście i wiedział jak zmotywować pacjenta w sytuacjach kryzysowych.

Różnice pomiędzy fizjoterapią a fizykoterapia

Podsumowując, istnieją istotne różnice między fizykoterapią a fizjoterapią. W tym pierwszym przypadku całą „pracę” wykonują urządzenia, natomiast w tym drugi przypadku ciężar pracy spada na barki terapeuty. Cenna uwaga! Dobrego specjalistę warto znaleźć pod hasłem fizjoterapia Kraków lub podobnym. Koniecznie sprawdzajcie opinie.

Artykuły, które warto doczytać:

https://osteomedic.com.pl/blog/prawidlowa-postawa

Fizykoterapia a fizjoterapia – podobieństwa i różnice written by Redakacja Ortopedycznie.plśrednia ocen5/5 - 1oceny użytkowników

Leave a comment

Your email address will not be published.


*