Komputerowe badanie stóp – na czym polega?
Diagnostyka komputerowa obciążenia stóp jest badaniem bezbolesnym i bardzo prostym z punktu widzenia pacjenta. Kilkuletnie dzieci bez najmniejszych problemów przechodzą takie badanie i są nim bardzo zainteresowane. Badanie wykonuje się przy pomocy profesjonalnego urządzenia, a cała wizyta trwa zaledwie kilkanaście minut.
Jakiś czas temu do naszego zakładu przy ulicy Poznańskiej 12 w Warszawie przyszła młoda mama z kilkuletnim dzieckiem, u którego zdiagnozowano płaskostopie. Lekarz ortopeda zalecił wykonanie indywidualnych wkładek do butów, których kształt będzie dobrany komputerowo. Młodą mamą targały różne wątpliwości. Zastanawiała się, czy dziecko wytrzyma takie badanie, czy będzie ono bolesne, jak długo będzie trwać i czy dziecko w ogóle będzie chciało nosić takie wkładki. Oczywiście wszystkie jej wątpliwości zostały rozwiane.
Mama ściągnęła synkowi buty i skarpetki, żeby malec mógł przejść po specjalnym rozbiegu (tzw. platforma pedobarograficzna). Następnie poprosiliśmy chłopca, by stanął chwilkę w miejscu, abyśmy mogli wykonać badanie statyczne, które pomaga nam w optymalnym doborze indywidualnych wkładek. Chłopiec najwyraźniej traktował całe badanie jak zabawę, szczególnie spodobały mu się wyniki widoczne na ekranie monitora komputerowego.
Obraz przedstawiał w czasie rzeczywistym poziom obciążenia stóp podczas chodzenia i stania. Można było zauważyć zmieniającą się siłę nacisku, powierzchnię stopy przylegającą w danej chwili do podłoża oraz szybkość nacisku i przemieszczania się stopy. Na tej podstawie możemy określić odchyły od normy i dopasować najodpowiedniejszą dla chłopca wkładkę. Co najważniejsze, w przeciwieństwie do tradycyjnych i niestety nadal popularnych metod, badanie diagnostyczne komputerowe nie wymaga dodatkowo pobrania odlewu gipsowego stopy. Jest to szczególnie ważne w przypadku naszych małych pacjentów, którzy podczas pobierania odlewu gipsowego nie potrafiliby jeszcze odpowiednio współpracować.
Dlaczego wspominam o tej historii? Z jednego głównego powodu. Nie przypuszczałem, że w głowach rodziców może rodzić się tak wiele wątpliwości. Dla mnie od zawsze oczywistym było to, że komputerowe badanie stóp to jedyna w pełni doskonała metoda doboru odpowiedniej wkładki ortopedycznej. Dzięki tej metodzie z zadziwiającą precyzją możemy zdiagnozować podłoże/rodzaj płaskostopia, zmniejszyć ból w przypadku tzw. ostrogi piętowej, skorygować ustawienie łuku stopy, poprawić wysokość pięty (w przypadku diabetyków), odciążyć miejsca najbardziej narażone na naciski i wiele, wiele innych. Jednym słowem, komputerowa diagnostyka obciążenia stóp pozwala nam stworzyć takie wkładki ortopedyczne, które przywrócą chorej stopie komfort zdrowego chodzenia.