RTG zębów

[Głosów:2    Średnia:5/5]

Rentgen zębów, zwany prześwietleniem, to najczęściej wykonywana procedura radiologiczna. Istnieją pewne wskazania do jego przeprowadzenia. Same badania rentgenowskie są wykorzystywane w medycynie już od ponad 80 lat.

Badanie zębów

RTG to prześwietlenie naszego organizmu promieniami X. Są one wchłaniane przez tkanki w różnym stopniu: kości absorbują ich więcej, dlatego na zdjęciach są one w kolorze białym. Narządy wewnętrzne pochłaniają ich o wiele mniej i są zdecydowanie ciemniejsze. Kiedy powinniśmy zdecydować się na wykonanie RTG? Stomatologia jest dziedziną, w której dentysta może zlecić je w najróżniejszych celach. Najważniejszym z nich jest diagnostyka, która pozwoli nam ustalić powód problemu, z którym zgłaszamy się do dentysty. RTG zębów wykonuje się również często w celach kontrolnych, co pozwala ocenić skuteczność prowadzonego przez lekarza leczenia bądź przeprowadzonego zabiegu. Dodatkowo, badanie RTG pozwoli mu zdecydować o tym, jak ma wyglądać dalszy przebieg leczenia. Również osoby planujące założenie aparatu ortodontycznego muszą wykonać takie zdjęcie. Jak widać więc, zastosowanie RTG jest bardzo szerokie i może obejmować najróżniejsze gałęzie medycyny.

Czy rentgen jest bezpieczny?

Badania te od lat budzą wiele kontrowersji. Dawki promieniowania są obecnie zmniejszane do minimum. Jednak wiele lekarzy mających na uwadze bezpieczeństwo swoich pacjentów zaleca go jedynie w ostateczności. Rentgen zębów może być wykonywany również u dzieci, jednak tutaj zalecenia są jeszcze bardziej ograniczone. Wykonywanie badań nie jest wskazane w wypadku kobiet w ciąży. Tutaj nawet niewielka dawka promieni X może źle wpłynąć na płód. Do samego badania nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Wykonanie go nie obli i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Jeśli dostaliśmy od lekarza zalecenie jego wykonania, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z strony medycynaistomatologia.pl, która zawiera bogatą ofertę usług leczniczych. Powinniśmy zaufać lekarzowi i pamiętać, że ryzyko powikłań jest bardzo małe.

Dowiedz się więcej o rtg zębów w JMC Medycyna i Stomatologia.

RTG zębów written by Redakacja Ortopedycznie.plśrednia ocen5/5 - 2oceny użytkowników

Leave a comment

Your email address will not be published.


*