Wrastający paznokieć – przyczyny problemu
Nasze stopy przez większą część roku nie są pokazywane publicznie – chowamy je w butach, odsłaniając co najwyżej latem w sandałach. Wiele osób twierdzi więc, że o stopy nie trzeba specjalnie dbać. Tymczasem one każdego dnia wykonują ogromną pracę, nosząc nas z miejsca na miejsce.
Dlaczego paznokcie wrastają?
Przyczyn wrastających paznokci może być kilka. Jedną z nich jest bez wątpienia noszenie zbyt ciasnych butów, zwłaszcza wykonanych ze nieprzepuszczających powietrza materiałów. Do innych przyczyn należą urazy w obrębie paznokcia, duża nadwaga, choroby (na przykład cukrzyca) czy nieprawidłowy sposób obcinania paznokci. Znaczenie mają także czynniki genetyczne – jeżeli u twoich rodziców pojawił się problem wrastania paznokci, to może wystąpić także i u ciebie.
Sposoby leczenia wrastających paznokci
Najczęściej stosowane metody leczenia wrastających paznokci to założenie klamry ortonyksyjnej, a także zabieg z wykorzystaniem kostki Arkady. Podolog warszawa po zobaczeniu paznokcia zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Klamra ortonyksyjna pozwala na wyleczenie wrastającego paznokcia poprzez utrzymanie właściwego toru wzrostu. Z kolei metoda kostki Arkady gwarantuje szybki efekt – już po jednym zabiegu paznokieć zyskuje ładny i naturalny wygląd dzięki warstwie akrylu, którym pokrywa się płytkę paznokcia.
Jak zmniejszyć ryzyko wrastania paznokci?
Przede wszystkim warto zadbać o zdrowie i właściwą pielęgnację naszych stóp. Jeżeli nie wiesz, jak prawidłowo obcinać paznokcie u stóp, poproś podologa o instruktaż. Parę razy w roku, na przykład raz na kwartał, warto skorzystać z pedicure leczniczego u podologa. Nazywane jest one także podstawowym zabiegiem podologicznym. Unikaj zbyt ciasnego obuwia, zwłaszcza butów o wąskich czubkach. Staraj się nie uszkadzać płytki paznokcia u stóp ani skóry, która otacza paznokieć, czyli wału okołopaznokciowego. Jeżeli jednak problem wystąpi, to niezwłocznie udaj się do podologa, który najlepiej podpowie, jak tę dolegliwość leczyć.
Leave a comment