Zastosowania lamp medycznych
Mało kto wie, że wyspecjalizowane lampy, których używa się w szpitalach i w ośrodkach zdrowia posiadają znacznie więcej funkcji od tej podstawowej, jaką jest oświetlanie. Wśród lamp medycznych można wymienić kilka podstawowych modeli, które są stosowane na szeroką skalę w całej Polsce.
Typy lamp medycznych
Promienniki podczerwieni – podczerwień pełni szczególną funkcję leczniczą. Przede wszystkim stosuje się ją do złagodzenia bólów i chorób ucha czy nosa. Ciepło wydzielane przez podczerwień sprzyja relaksacji i łagodzeniu napięcia, a to też ma duży wpływ na leczenie. Gdy jesteśmy zestresowani, organizm jest bardziej podatny na choroby. Podczerwień zwiększa również cyrkulację krwi oraz, co ciekawe, stosuje się ją bardzo często np. przy leczeniu trądziku opornego na leki. Lampy z podczerwienią mogą również przyspieszać przemianę materii – ciało pod wpływem podczerwieni zaczyna pracować intensywniej. Promienniki podczerwieni od lat znajdują zastosowanie również przy leczeniu reumatyzmów. Co ciekawe, nasze oko nie jest w stanie widzieć podczerwieni, ale podświadomie ją wyczuwamy – dlatego na przykład przykładamy dłoń do bolącego miejsca. W kończynach zbiera się promieniowanie podczerwone, więc przy odczuwaniu bólu chcemy ulżyć ciału, nawet jeśli robimy to nieświadomie. Lampy z podczerwienią są stosowane również w kosmetyce – używa się ich między innymi do redukcji cellulitu. Warto inwestować w dobre lampy medyczne, ponieważ wówczas będziemy mieć pewność, że nie zawiodą przy operacji czy zabiegu.
Lampy antydepresyjne – nie od dziś wiadomo, że światło ma kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia. Dlatego właśnie musimy suplementować witaminę D w okresie jesienno-zimowym. Gdy brakuje światła, tracimy motywację do życia i chęć do działania. Lampy antydepresyjne sprawdzą się zwłaszcza u osób, które cierpią na depresję sezonową. Lampy medyczne posiadają kilkustopniową skalę jasności, dzięki czemu naświetlanie pacjenta nie jest drastyczne. Warto wybierać te lampy, które posiadają opcję energooszczędną. Medyczne lampy antydepresyjne można stosować w gabinetach lekarskich. Czas naświetlania oscyluje zazwyczaj w czasie od 15 do 120 minut. Długość terapii lampą jest zależna przede wszystkim od stanu pacjenta oraz jego tolerancji na światło.
Lampy badawcze – przydają się zwłaszcza lekarzom różnorakich specjalności. Lampy badawcze są dostosowane do pracy w rożnych warunkach. Dobrym przykładem jest lampa badawcza diodowa EL 10 ledowa, umieszczona na statywie jezdnym. Można powiedzieć, że to urządzenie do zadań specjalnych. Lampa perfekcyjnie skupia światło i dzięki temu zapewnia komfort pracy przy różnych badaniach. Posiada ona bardzo dużą skalę natężenia światła (od 6 500 do aż 45 000 luksów), co sprawia, że mogą wykorzystywać ją lekarze każdej specjalizacji. Lampa jest całkowicie wydajna, a dzięki wykorzystaniu najwyższej jakości materiałów do jej budowy nie będzie się przegrzewać. To ważne, ponieważ sprzęty lekarskie nie mogą zawodzić. Lampa badawcza diodowa EL 10 led posiada też elastyczne ramię, przez co lekarze mogą swobodnie ustawiać ją w odpowiadającej im pozycji. Sprawdzi się zarówno w prywatnych klinikach, jak i w gabinetach zabiegowych, salach operacyjnych, szpitalach i w ośrodkach zdrowia.
Lampy medyczne zabiegowe – podobne do lamp badawczych. Można je obsługiwać jedną ręką, co sprawia, że bez problemu nadają się do przesuwania nawet w trakcie zabiegów. Ułatwiają to również zamontowane pod lampą kółka. Urządzenie można bez problemu dezynfekować – obudowa nie będzie się odkształcać czy niszczyć nawet przy częstym stosowaniu mocnych środków oczyszczających. Podobnie jak lampa badawcza, ta zabiegowa również posiada dużą skalę natężenia światła (też do 45 000 luksów) oraz doskonale odzwierciedla kolory. Sprawdza się w gabinetach lekarskich, w salach operacyjnych/ zabiegowych, na salach porodowych oraz w izbach przyjęć. Lampy medyczne zabiegowe można również wykorzystywać w gabinetach medycyny weterynaryjnej.
Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł “Zastosowania lamp medycznych” powstał dzięki uprzejmości przedstawiciela firmy Kredos.
Leave a comment