Grzybica przewodu pokarmowego – objawy
Jest następstwem infekcji grzybiczej, atakuje osłabiony organizm, dlatego występuje bardzo często u osób po antybiotykoterapii i cierpiących na AIDS. To grzybica przewodu pokarmowego, objawy, które przy niej obserwujemy, są uzależnione od odcinka, który został zakażony i zainfekowany przez drożdżaki z gatunku Candida albicans. Objawy te są często niejednoznaczne i charakterystyczne dla innych chorób układu pokarmowego.
Objawy grzybicy przewodu pokarmowego mogą być różne w zależności od tego, czy choroba dotyczy przełyku, żołądka czy jelita. Aby potwierdzić lub wykluczyć występowanie choroby, konieczne jest wykonanie odpowiedniego badania z kału. Po analizie materiału można stwierdzić, czy przewód pokarmowy został zaatakowany przez niebezpieczne grzyby. Takie badanie zamówimy m.in. w Instytucie-mikroekologii.
Drożdżaki w przełyku – objawy grzybicy przewodu pokarmowego
Obecność drożdżaków w przełyku stanowią często następstwo choroby wrzodowej. Grzybnia wrasta w ściany naczyń krwionośnych błony śluzowej przełyku i dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej. Charakterystycznym tego objawem jest m.in. krwawienie z przewodu pokarmowego. Objawy grzybicy przewodu pokarmowego w przypadku przełyku to przede wszystkim ból przy przełykaniu pokarmu i śliny, ból kręgosłupa, łopatek, mostka, a nawet całych pleców.
Drożdżaki w żołądku – objawy grzybicy przewodu pokarmowego
Przyczyną grzybicy żołądka bardzo często jest przyjmowanie niektórych leków. Dochodzi do niej na skutek zażywania sterydów, a także towarzyszy ona osobom z cukrzycą, chorobą wrzodową i nowotworową. Chorobotwórcze grzyby rozwijają się w błonie śluzowej żołądka. Objawy choroby są charakterystyczne dla nadżerki, czyli zmian chorobowych w narządach płciowych, dlatego w większości przypadków choroba ta występuje u kobiet. Pojawia się ból w dolnej części kręgosłupa oraz plamienie po stosunku płciowym.
Drożdżaki w jelitach – objawy grzybicy przewodu pokarmowego
Objawy grzybicy przewodu pokarmowego dotyczącego odcinka jelit występują najczęściej. Choroba wywołana jest obniżoną odpornością i zaburzoną równowagą flory bakteryjnej jelit. Objawy są bardzo uciążliwe i przede wszystkim charakterystyczne dla problemów z pracą przewodu pokarmowego. Zaliczamy do nich: zaparcia, biegunkę, nudności, gazy, bóle brzucha, alergie pokarmowe, zgagę, zaburzenia trawienia, nieprzyjemny zapach z ust, rozdrażnienie i nadwagę lub też szybką utrat wagi. Co więcej, chory odczuwa niepohamowaną chęć na słodycze.
Czy można zapobiec grzybicy przewodu pokarmowego?
Warto jest zadbać o swój organizm, zanim jeszcze wystąpią objawy grzybicy przewodu pokarmowego. W tym celu zaleca się stosowanie diety przeciwgrzybiczej. Jej głównym założeniem jest eliminacja węglowodanów, które należy zastąpić dużymi porcjami warzyw i produktów białkowych. Zrezygnuj ze słodyczy – cukierków, czekolady i ciastek, białą mąkę zamień na mąkę pełnoziarnistą, wybieraj ciemne makarony, kasze, ryże i pieczywo. W codziennych potrawach nie powinny znaleźć się pleśniowe sery i owoce bogate w dużą ilość cukrów, jak pomarańcze i owoce suszone. Jeżeli chodzi o warzywa, to postaw na te zielone – brokuł i szpinak, a także wzbogać swoją dietę o kalafiora i kapustę. Ważne jest spożywanie dużej ilości białka, dlatego podstawowymi produktami Twojego codziennego jadłospisu powinny być jogurty naturalne, jaja, drób i twarogi.
Pamiętaj, aby pić dużo wody, minimum 2 litry dziennie. To pomoże organizmowi oczyścić się z toksyn. Gotuj na parze i w wodzie, zrezygnuj ze smażenia oraz pieczenia.
Leave a comment