Kłykciny kończyste – czym są oraz jak sobie z nimi radzić
Kłykciny kończyste to małe, cieliste guzki lub kalafiorowate brodawki, które pojawiają się na narządach płciowych i wokół odbytu. Zainfekowanie kłykcinami kończystymi powoduje HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego. Kłykciny kończyste są jedną z najpowszechniejszych chorób przenoszonych drogą płciową. Rozwija się, że ponad połowa wszelkich aktywnych seksualnie ludzi w czasu naszego istnienia będzie miała styczność z wirusem HPV. Największe niebezpieczeństwo wirus tenże jest u kobiet, bo jest on pierwszą etiologią wzrostu raka szyjki macicy.
Kłykciny kończyste – na czym polega ta dolegliwość?
Dotąd zidentyfikowano ok. 100 rodzajów wirusa HPV, w tym aż 30 typów z łatwością przenosi się droga płciową. Kłykciny kończyste, określane także brodawkami płciowymi, zwykle powoduje wirus HPV 6 czy HPV 11. Każda forma zbliżenia płciowego może zrobić się zakażeniem HPV. Narażasz się także podczas stosunku waginalnego, jak i oralnego czy analnego. Jeśli miałaś kontakt z chorym, pierwsze zmiany możesz zobaczyć po upływie od paru tygodni do chociażby 8 miesięcy. Niejednokrotnie natomiast są po 3 miesiącach od współżycia intymnego. U mężczyzn brodawki płciowe wydają się na żołędziach, na ogół pod napletkiem, co skutkuje powikłaniami (stulejką). Czasem pojawiają się na mosznie lub na penisie. Kłykciny kończyste najlepiej są i rozwijają się w jasnym i wilgotnym środowisku. Przybierają kalafiorowate formy. Sprzyja im także ciąża i progesteron. Jeśli spodziewasz się dziecka i zaatakował Cię wirus HPV, natychmiast zgłoś się do lekarza. Brodawki na pochwie zawsze winien obejrzeć ginekolog, i w czasu ciąży są zwłaszcza szkodliwe. Jeśli wystąpią na ścianie waginy oraz osiągną wielkie rozmiary i liczebność, potrafią skomplikować poród.
Kłykciny kończyste – diagnostyka
Bywa, iż kłykciny są niewielkie i płaskie, przez co iż jest zidentyfikować charakter zmian. Z tego powodu podczas konsultacji u lekarza lekarz może nałożyć na brodawki małą ilość płynu kwasu octowego, dzięki czemu staną się one jasne i tak widoczne. U kobiet diagnostyce kłykcin kończystych winno towarzyszyć badanie cytologiczne, które pomoże wykryć możliwe zmiany nowotworowe na szyjce macicy wywołane przez wirusa HPV. Badanie to polega na pobraniu wymazu z pochwy za pomocą specjalnej szczoteczki. W ostatnim czasie poczuje się lekkie ukłucie, i nie robi to większego bólu. Kolejnym krokiem jest analiza laboratoryjna pobranej próbki pod kątem zmian dysplastycznych.
Kłykciny kończyste – leczenie
Leczenie kłykcin kończystych nie zawsze jest potrzebne, bo w większości wypadków system immunologiczny chorego jest w stopniu w ciągu 2 lat od zakażenia usunąć wirusa z organizmu. Jeśli natomiast brodawki swędzą, pieką, bolą czy są na tyle wielkie, że stają się etiologią cierpień natury emocjonalnej – lekarz może zalecić leczenie kłykcin kończystych za pomocą:
•farmakoterapii,
•krioterapii (wymrażania),
•zabiegu chirurgicznego,
•zabiegu laserowego.
Warto pamiętać, że w pomieszczeniu usuniętych kłykcin potrafią pojawić się nowe, podobnie jak jest jednak miejsce w przypadku brodawek pospolitych. W przypadku kłykcin kończystych leczenie nie jest tak skuteczne, jak profilaktyka, w której ważną rolę odgrywa bezpieczeństwo kontaktów seksualnych, czyli przede wszystkim wierność jednemu, zdrowemu partnerowi, a także szczepienia przeciwko HPV.
Leave a comment