Kiedy kolano potrzebuje rehabilitacji
Kontuzje kolana najczęściej dotykają sportowców, zwłaszcza w przypadku dyscyplin obciążających dolne partie ciała. Uraz kolana może się jednak przytrafić każdemu, wystarczy niefortunnie stanąć czy poślizgnąć się. Jeśli będziemy mieć szczęście uszkodzimy tylko torebkę stawowa lub naciągniemy więzadła. W najgorszym wypadku możemy zerwać więzadła i uszkodzić łąkotki.
Zobacz też: http://trzypion.pl/jak-wyglada-rehabilitacja-kolana/
Najważniejsze to reagować szybko
Niezależnie od tego jak poważny był nasz przypadek, powinniśmy natychmiast reagować. Aby uśmierzyć ból i zmniejszyć opuchliznę najlepiej jest obłożyć obolałe kolano lodem. Zapobiegnie to też powiększaniu się krwiaka. Nie przykładaj ciepłego kompresu, ani nie smaruj maściami rozgrzewającymi czy altacetem. Ciepło powoduje, ze ból się nasila. Gdy złagodzisz ból udaj się do lekarza najszybciej jak to tylko możliwe. Kolano powinien obejrzeć lekarz ortopeda, który zdecyduje o tym na jak długo należy je unieruchomić.
Domowa rehabilitacja
Rehabilitację kolana możemy zacząć już wówczas, gdy jest unieruchomione. Oczywiście, należy pamiętać o tym, żeby była ona delikatna i nie przeforsowała kolana. Szybko rozpoczęta rehabilitacja pozwoli ci szybciej wrócić do dawnej sprawności.
Jak ćwiczyć w domu?
Ćwiczenia w początkowym etapie powinny być wykonywanie delikatnie, powoli, bez forsowania kolana. Po zdjęciu gipsu, możemy ćwiczyć intensywniej. Zacznijmy od prostowania i zadzierania stopy, unoszenia nogi. Następnie możesz przejść do delikatnego zginania nogi.
Rehabilitacja u fizjoterapeuty
Te ćwiczenia w domu w początkowej fazie to tylko przygotowanie do właściwej rehabilitacji. Jeśli zależy ci na tym, by szybko odzyskać dawna sprawność kolana warto zwrócić się z tym do profesjonalisty, który dobierze odpowiednie zabiegi i ćwiczenia. W przypadków urazów kolana najczęściej stosowane metody rehabilitacji to: pole elektromagnetyczne, sonoforeza, jonoforeza, kinezyterapia, krioterapia. Rehabilitant dobierze ci także odpowiedni zestaw ćwiczeń oporowych.
Przeczytaj też: http://www.boblo.pl/czy-warto-kupic-rozek-niemowlecy/
Leave a comment