Na co zwrócić uwagę, wybierając łóżko do opieki długoterminowej?

Na co zwrócić uwagę, wybierając łóżko do opieki długoterminowej
[Głosów:3    Średnia:5/5]

Specjalistyczny sprzęt medyczny znacznie ułatwia opiekę nad pacjentem niepełnosprawnym. Poprawia komfort chorego i zmniejsza spoczywające na jego bliskim obciążenie związane z zabiegami pielęgnacyjnymi. Łóżko rehabilitacyjne jest niezbędnym elementem wyposażenia osoby długotrwale przebywającej w pozycji leżącej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszy model.

Rodzaj choroby bliskiego

Jednym z podstawowych kryteriów doboru łóżka ortopedycznego jest stopień niepełnosprawności pacjenta wynikający z charakteru choroby. Parametry techniczne łóżka powinny odpowiadać jego indywidualnym potrzebom.

Jeśli zakres ruchów chorego jest ograniczony tylko w niewielkim stopniu, wystarczające mogą okazać się modele podstawowe klasy ekonomicznej. Zakup łóżka z wieloma dodatkowymi funkcjami staje się wówczas nieopłacalny, chyba że istnieje ryzyko, że dysfunkcja pacjenta z czasem ulegnie pogłębieniu. Jeżeli jednak choroba w dużym stopniu utrudnia jego funkcjonowanie bądź całkowicie uniemożliwia podejmowanie jakichkolwiek samodzielnych aktywności, należy rozważyć zakup modeli o bardziej zawansowanych parametrach.

Warto w tej kwestii skorzystać z porady lekarza lub fizjoterapeuty. Znając specyfikę danego schorzenia, specjalista będzie w stanie uświadomić nam, z jakimi trudnościami może na co dzień zmagać się pacjent oraz jakie rozwiązania zwiększą jego codzienny komfort.

Zastanawiasz się nad zakupem łóżka rehabilitacyjnego? Sprawdź atrakcyje oferty na https://esklep.brandvital.eu/produkty/sprzet-rehabilitacyjny/lozka-pielegnacyjne-do-opieki-dlugoterminowej,2,130

Wzrost i waga chorego

Standardowo łóżko medyczne wytrzymuje obciążenie do 135 kg. Gdy waga pacjenta jest większa, ze względu na jego bezpieczeństwo, należy zaopatrzyć się w łóżko bariatryczne –maksymalny udźwig sięga w tym przypadku nawet 320 kg.

Pamiętajmy, że poza ciężarem ciała leżącego, łóżko musi znosić dodatkowe obciążenia. Zdarza się, że przysiadają na nim członkowie rodziny, dodatkowy nacisk wywiera także opiekun podczas zabiegów higienicznych czy rehabilitant w czasie ćwiczeń. Nie powinniśmy zatem kierować się wyłącznie masą osoby leżącej, a traktować wskazane wartości jako maksymalne dopuszczalne obciążenie całkowite.

Kolejnym ważnym wyznacznikiem jest wzrost pacjenta, który decyduje o rozmiarze leża. W większości dostępnych na rynku modeli jego wymiary to 90×200 cm. Jeśli pacjent mierzy więcej niż 190 cm, lepiej zaopatrzyć się w łóżko z leżem wydłużanym (zwykle jest to ok. 20 dodatkowych centymetrów). Miejmy na uwadze fakt, że podczas zmiany pozycji oparcia, ciało leżącego wysuwa się ku dolnemu szczytowi łóżka, dlatego w przypadku tego parametru także warto pozostawić „zapas”.

łóżko i materac

Możliwość regulacji łóżka

Niezwykle przydatna jest możliwość regulacji leża. Im więcej jego segmentów może zmienić swoje ustawienie, tym lepiej. Ważne, by pacjent mógł przyjąć pozycję siedzącą, co ułatwi spożywanie posiłków i nawiązywanie kontaktu z otoczeniem. Poprawi także wygodę opiekuna.

Szczególne znaczenie mają pozycje drenażowe – Trendelenburga (ułożenie głowy pacjenta poniżej poziomu ciała) oraz anty-Trendelenburga (ułożenie stóp powyżej poziomu tułowia). Usprawniają one krążenie krwi (zapobiega to m.in. powstawaniu obrzęków kończyn) oraz ułatwiają oddychanie.

Regulacji powinna podlegać także wysokość łóżka. Opcja unoszenia i opuszczania leża jest istotna przede wszystkim ze względu na opiekuna, który może zajmować się chorym nie obciążając nadmiernie kręgosłupa, choćby podczas jego codziennej toalety chorego. Ma to znaczenie również ze względów bezpieczeństwa. Ryzyko niebezpiecznego upadku pacjenta z łóżka (np. w przypadku choroby Parkinsona) można zmniejszyć, ustawiając leże jak najbliżej poziomu podłogi.

Sterowanie pilotem

Znacznym udogodnieniem jest możliwość regulowania poszczególnych płaszczyzn łóżka przy użyciu pilota. Elektryczne łóżka rehabilitacyjne pozwalają na bezproblemową, płynną zmianę ustawień. Może robić to nie tylko opiekun, ale i sam chory, jeśli tylko pozwalają na to jego zdolności manualne.

Podsumowując, o tym, jakie łóżko rehabilitacyjne do opieki długoterminowej wybrać, powinno decydować szereg czynników warunkowanych charakterem niepełnosprawności, z jaką zmaga się pacjent, a także jego cechami osobniczymi. Nie bez znaczenia są, oczywiście, koszty, jakie możemy ponieść. Cena łóżek ortopedycznych, zależnie od klasy (ekonomiczna, standardowa, premium) waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Na co zwrócić uwagę, wybierając łóżko do opieki długoterminowej? written by Redakacja Ortopedycznie.plśrednia ocen5/5 - 3oceny użytkowników

Leave a comment

Your email address will not be published.


*