Wyposażenie sanatorium i przychodni lekarskiej – podobieństwa i różnice
Wyposażenie sanatorium i przychodni lekarskiej już na pierwszy rzut oka nieco się od siebie różni, jednak przywiązując większą uwagę do szczegółów, w wyposażeniu obydwu placówek można dopatrzyć się wielu podobieństw. Ostatecznie i w sanatorium i w przychodni głównym punktem skupienia powinny być komfort, bezpieczeństwo i zdrowie pacjentów. Jakie meble i elementy wyposażenia medycznego można spotkać w sanatorium, a jakie w przychodni lekarskiej i dlaczego znaczenie ich wyboru jest tak ogromne?
Najważniejsze meble w przychodni lekarskiej i sanatorium
Zarówno w przychodni, jak i w sanatorium, zapewnienie pacjentowi odpowiednich warunków podczas badania i zabiegów jest podstawowym obowiązkiem lekarzy, pielęgniarek i obsługi placówki. Wybór odpowiednich mebli jest jednym z tych elementów, na które nie zwraca się zwykle większej uwagi, ale które w praktyce dość mocno wpływają na wygodę leczenia pacjenta. W sanatorium i przychodni obowiązkowymi elementami wyposażenia będą m.in.:
Kozetki lekarskie i stoły do rehabilitacji, od których należy wymagać przede wszystkim wygodnego, tapicerowanego leża z możliwością regulacji wysokości zagłówka, a optymalnie także całego stołu dla wygody pracy lekarza czy fizjoterapeuty. Stoły do rehabilitacji i kozetki pozwalają na przeprowadzenie podstawowych badań i zabiegów w przychodni, ale przydają się także w gabinetach zabiegowych i pokojach rehabilitacyjnych w sanatorium. Wykonane z solidnych, odpornych na częstą dezynfekcję i łatwych do utrzymania na wysokim poziomie higieny materiałów są zdecydowanie najbardziej wartościowe.
Stoliki zabiegowe, w przeciwieństwie do kozetek zwiększają przede wszystkim komfort pracy lekarzy i nie mają większego wpływu na pacjentów, jednak dzięki swojej funkcjonalności znajdują zastosowanie zarówno w przychodniach, jak i gabinetach lekarskich w sanatoriach.
Szukając tych najlepszych warto po raz kolejny zwrócić uwagę na materiał wykonania – każdy element wyposażenia gabinetu medycznego powinien umożliwiać jego regularne czyszczenie i oferować trwałość nawet przy dość intensywnej eksploatacji.
Wieszaki na kroplówki w gabinetach lekarskich w przychodni i sanatorium mogą okazać się niezastąpione na wypadek gorszego samopoczucia któregoś z pacjentów. Podanie podstawowej kroplówki nawadniającej jest często najlepszym ratunkiem przed przyjazdem karetki pogotowia, a same kroplówki często podawane są pacjentom sanatoriów także jako docelowa forma leczenia.
Parawany, choć proste w budowie, odpowiadają za poczucie komfortu i zapewnienie prywatności pacjentowi przebywającemu w gabinecie lekarza. Coraz częściej stosuje się je jednak także w sanatoriach, gdzie parawan może stanowić sposób na wydzielenie stref prywatnych dla uczestników turnusu i zadbać o ich komfort wtedy, gdy najbardziej tego potrzebują.
Meble w sanatorium i w przychodni lekarskiej – różnice
Klasycznych łóżek szpitalnych nie warto spodziewać się w przychodni oferującej podstawową pomoc medyczną, ale w sanatoriach, gdzie pacjentami są często osoby schorowane i niepełnosprawne ich obecność jest już jak najbardziej na miejscu.
Dla komfortu pacjentów i wygody opiekujących się nimi pielęgniarek czy rehabilitantów warto zadbać o to, by łóżka w pokojach pacjentów posiadały wygodną i łatwo dostępną regulację wysokości poszczególnych elementów łóżka, a także dodatkowe wyposażenie umożliwiające swobodne prowadzenie leczenia.
Sanatorium nie jest szpitalem i zwykle oferuje znacznie lepsze warunki pobytu niż typowe placówki lecznicze, ale część sprzętu medycznego odgrywa tu tak samo ważną rolę. Dla porównania, rolę pełnego łóżka szpitalnego może odegrać w przychodni kozetka, która w sanatorium wykorzystywana jest raczej wyłącznie w gabinetach rehabilitacyjnych.
Czy meble w gabinetach lekarskich i sanatoriach mają znaczenie dla pacjentów?
Zdecydowanie tak, i to bez względu na to czy ich pobyt w przychodni bądź sanatorium jest krótki czy rozłożony w czasie. Komfort łóżek, kozetek czy foteli zabiegowych wpływa bezpośrednio na samopoczucie pacjentów i może ułatwiać bądź, w przypadku złej jakości sprzętu, utrudniać opiekę nad pacjentem nawet najlepiej wykwalifikowanemu specjaliście.
Analogicznie, możliwość zapewnienia pacjentowi prywatności przez wykorzystanie parawanu jest niezwykle istotna, choć na sam parawan często nie zwraca się większej uwagi podczas odwiedzania gabinetu lekarskiego.
Wyposażenie gabinetów lekarskich i sanatoriów powinno być zawsze dobierane pod kątem zapewnienia higienicznych i komfortowych warunków pracy dla lekarzy i pobytu dla pacjentów. Wysokiej jakości materiały, tapicerka umożliwiająca regularne czyszczenie, konstrukcja odporna na intensywne użytkowanie i zdolna wytrzymać kilka, może nawet kilkanaście lat bez najmniejszej usterki – za jakość warto dopłacić, bo jest ona inwestycją nie tylko w dobry wygląd gabinetu lekarskiego, ale przede wszystkim w samopoczucie odwiedzających go pacjentów.
Artykuł powstał przy współpracy z producentem mebli medycznych U.B.M. KOTASIŃSKA.
Leave a comment