Zmiany urazowe paznokci
Bardzo często zdarza się, że doświadczamy urazu aparatu paznokciowego, zazwyczaj nie mając nawet o tym pojęcia. W wyniku takiego urazu mogą pojawić się zmiany na paznokciu.
Dystalny paliczek palców jest narażony na powtarzające się uszkodzenia. Zwykle nie uświadamiamy sobie przewlekłych, mało nasilonych urazów. Chociażby takich jak pisanie na klawiaturze komputera lub stukanie w ekran telefonu. Niby codzienne czynności, które nie wydają nam się groźne, a jednak mogą spowodować uraz.
Następstwo urazów zależy od siły i powierzchni na którą działają. Większość urazów nie powoduje uszkodzenia macierzy czy łożyska, przez co następuje prawidłowy odrost zdrowej płytki paznokcia.
Po przebytym urazie należy chronić paznokieć przed powtórnym urazem, oraz czynnikami zewnętrznymi. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie opatrunku, w celu ochrony.
Najczęściej występujące urazy w obrębie paznokcia to:
– krwiak podpaznokciowy, powstający na skutek wynaczynienia krwi z łożyska paznokcia. Mogą występować zarówno na skutek silnego urazu takiego jak zmiażdżenie lub przewlekłego. Częściej występują na paznokciach stóp. Przyczyną tego zjawiska jest noszenie zbyt ciasnych butów. Charakterystyczną cechą jest to, że krwiak przesuwa się wraz ze wzrostem paznokcia. Często jest mylnie diagnozowany (mylony z czerniakiem). W takiej sytuacji najlepiej udać się do dermatologa, który zbada zmianę i będziemy mieć pewność z czym mamy do czynienia. Jeżeli doznamy urazu i pojawi się krwiak najlepiej udać się do podologa, który odbarczy krwiak podpaznokciowy. Istotną informacją jest to, że taki zabieg można wykonać do 72 godzin od pojawienia się krwiaka.
– urazy nawykowe, powstają w wyniku niekontrolowanych zachowań (obgryzanie paznokci). Zazwyczaj kojarzy nam się to z dziećmi, ale dorośli też mają ten problem. Takie niewinne obgryzanie wolnego brzegu paznokcia, czy wałów paznokciowych mogą nieść za sobą powikłania i stany zapalne, czy bakteryjne/grzybicze. W najgorszym wypadku może dojść do deformacji płytki paznokcia.
– wrastające paznokcie, również mogą wynikać z powtarzającego urazu. Jest to uciążliwe schorzenie polegające na wrastaniu bocznych krawędzi paznokcia w wał okołopaznokciowy. Skutkiem jest wystąpienie stanu zapalnego, a nawet hipergranulacji. Najczęściej przyczyną są zbyt wąskie, ciasne buty. Leczenie polega na zmianie kierunku wzrostu paznokcia za pomocą specjalnej klamry ortonyksyjnej indywidualnie dobranej przez podologa.
Leave a comment