Dolegliwości zdrowotne w pracy stojącej
Najczęstsze dolegliwości w pracy stojącej to bóle kręgosłupa, nóg i żylaki. Jest to problem, który dotyczy znacznej części naszego społeczeństwa, ponieważ aż 30% osób dorosłych aktywnych zawodowo wykonuje pracę stojącą. Organizm człowieka nie jest przystosowany do długiego stania. Fizjologicznie jest stworzony do dynamicznego poruszania się i częstych zmian pozycji. Praca stojącą wymusza na naszym ciele pewną postawę, która nie jest niczym zdrowym.
W internecie można zleźć wiele specjalistyczny artykułów poświęconych temu, jak skutecznie zapobiegać problemom zdrowotnym spowodowanym przez pracę siedzącą. Wygląda to tak, jakby wszyscy zapomnieli o 1/3 społeczeństwa, która męczy się z chorobami spowodowanymi pracą stojącą. Szukają dla siebie ratunku, złagodzenia bólu i jakiejkolwiek pomocy. Nie widzą rozwiązań, ponieważ dostępna wiedza jest bardzo ograniczona w tej sprawie. W związku z tym postanowiliśmy napisać specjalny artykuł, by pomóc osobom pracującym cały dzień na nogach.
Praca stojąca – ból nóg i kręgosłupa oraz żylaki
Praca w pozycji stojącej to prosta droga do zastojów krwi w żyłach nóg, które bezpośrednio przyczyniają się do powstania żylaków. Początkowo pracownik zauważa obrzęk nóg, niewielki ból i uczucie ciężkości, a następnie pojawiają się żylaki. Jeżeli chcesz temu zapobiec, to zakładaj do pracy specjalne rajstopy uciskowe. Postaraj się również o to, by co 5-10 minut zmieniać pozycję ciała.
W pracy stojącej cały ciężar ciała opiera się na stopach, a ich podporą jest obuwie. Jeżeli chcesz uniknąć bólu kręgosłupa i nóg, to koniecznie zainwestuj w indywidualnie stworzone wkładki do obuwia, które uwzględniają fizjologiczne właściwości Twojej stopy oraz inne, osobnicze. Ortopedyczne wkładki do obuwia wykonane na podstawie badania komputerowego w Warszawie to szybki sposób na to, by Twoje ciało zaczęło przyjmować poprawną, zdrową postawę. Nawet wtedy, gdy przez 8 godzin stoisz w miejscu. Wkładka ortopedyczna to również ogromny komfort dla Ciebie – zauważysz to już podczas pierwszego użycia. Stopy będą lekkie i zdrowe, a Twoje ciało będzie stało stabilniej.
Pamiętaj o tym, że wraz z biegiem lat, podczas których wykonujesz pracę stojącą, Twoje stopy zaczynają się deformować, jeżeli nie zapewniasz im odpowiedniego podparcia w postaci wkładek. Zmniejszają się łuki podłużne i poprzeczne stopy, co bezpośrednio doprowadza do powstania haluksów, odcisków i długotrwałego bólu śródstopia.
Najlepsze obuwie dla osoby pracującej na stojąco
Pracując na stojąco, Twoim narzędziem pracy są stopy, które powinny mieć zapewnione odpowiedni warunki, by służyć Ci jak najdłużej. Możesz się teraz zastanawiać, jakie obuwie będzie dla nich najlepsze. Chętnie odpowiem na to pytanie. W twoim przypadku najlepsze jest połączenie obuwia sportowego z indywidualnymi wkładkami ortopedycznymi. Buty do biegania mają elastyczną, sprężystą podeszwę, a specjalne wkładki amortyzują nacisk ciała na stopy i trzymają łuki w odpowiedniej pozycji.
Leave a comment