Fizjoterapia – charakterystyka studiów

Fizjoterapia - charakterystyka studiów
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Praca z osobami chorymi, niepełnosprawnymi, sportowcami, osobami po udarze mózgu czy osobami po wypadkach bywa bardzo satysfakcjonująca i inspirująca. Osoba, która chce podjąć studia na kierunku fizjoterapia może wybierać z bogatego wachlarza kierunków dostępnych na uczelniach prywatnych i publicznych. Fizjoterapię można studiować na studiach jednolitych (5 letnich), licencjackich (3 letnich) i magisterskich (2 letnich, można je podjąć po zdaniu egzaminu wstępnego i ukończeniu licencjatu na określonym kierunku studiów w obszarze medycyny i nauk o zdrowiu).Na kierunku rehabilitacja studia trwają od 4 do 10 semestrów w zależności od rodzaju podjętego programu.

Celem kształcenia studentów fizjoterapii jest przygotowanie ich zarówno teoretycznie jak i praktycznie do pracy z pacjentami, których mogą spotkać w codziennej pracy każdego dnia. Narzędziem pracy fizjoterapeuty są ręce. Studenci przygotowani są do stosowania czynników fizykalnych (naturalnych) w profilaktyce i leczeniu osób chorych np. z bólem czy zmniejszoną ruchomością.

Co obejmuje program studiów na kierunku fizjoterapia?

Absolwenci studiów magisterskich są przygotowani do pełnienia samodzielnej opieki nad pacjentem. Mogą prowadzić rehabilitację w przypadkach objętych programem studiów. Mają wiedzę z zakresu zarządzania zespołami terapeutycznymi. Mogą się świetnie sprawdzić w pracy nie tylko z pacjentami, ale również w administracji placówek prowadzących działalność rehabilitacyjną. Zajęcia w ramach programu studiów obejmują teorię i praktykę metod specjalistycznych, medycyny, medycyny fizykalnej, anatomii, farmakoterapii, diagnostyki funkcjonalnej, planowania rehabilitacji i pracy z pacjentem.

Studia dają szansę na dalszy rozwój w strukturach jednostek prowadzących szkolenia i nauczających np. na uniwersytetach i szkołach wyższych. Dzięki wiedzy z zakresu metodologii badań naukowych, podstaw statystyki i umiejętności korzystania z medycznych baz danych mogą podjąć dalsze kształcenie na studiach podyplomowych i studiach doktoranckich (studia III stopnia).

Fizjoterapia i co dalej?

Absolwent kierunku fizjoterapia może rozwijać się w:

  • pracy z pacjentem,
  • pracy nad standardami, wytycznymi dla kadry medycznej, standardami,
  • komunikacji z pacjentem,
  • redagowaniu materiałów edukacyjnych i profilaktycznych dla pacjentów,
  • jako esparcie zespołu ergonomistów,
  • w administracji,
  • w wielu innych obszarach związanych z działalnością na rynku medycznym.

Więcej szczegółowych informacji o studiach na kierunku fizjoterapia uzyskasz pod adresem www.mum.edu.pl

Fizjoterapia – charakterystyka studiów written by Redakacja Ortopedycznie.plśrednia ocen5/5 - 1oceny użytkowników

Leave a comment

Your email address will not be published.


*