Jak dobrać buty ortopedyczne dla dziecka?

Jak dobrać buty ortopedyczne dla dziecka?
[Głosów:7    Średnia:2.1/5]

Buty ortopedyczne dla dzieci, albo też buty profilaktyczne to bardzo częsty wybór rodziców. Wychodzą oni z założenia, że tylko i wyłącznie takie obuwie pozwoli na prawidłowy rozwój dziecka i będzie właściwe dla małych stóp.

Cechy obuwia dla dziecka 

Niezależnie od tego, czy pragniemy dopasować buty ortopedyczne dla dziecka, czy też kupić te zwykłe, musimy mieć na uwadze, że najważniejszym celem jest wybranie takich, które w skuteczny sposób ochronią stopki przed urazami, a także przed utratą ciepła i innymi niezbyt sprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. 

Najbardziej istotne zasady, których trzeba przestrzegać podczas wybierania obuwia dla dziecka to : 

  • długość i szerokość buta muszą być na tyle dopasowane, aby mała stopa miała pełen zakres ruchomości,
  • wybór butów z przewiewnego materiału, najlepiej naturalnej skóry,
  • płaska podeszwa wykonana z materiału, który się nie ślizga. Musi być także bardzo elastyczna, (niektórzy sugerują, że aby to sprawdzić, trzeba jedną dłonią móc złożyć podeszwę do 180 stopni). 

Jak wybrać odpowiedni rozmiar butów dla swojego dziecka ? 

Dobranie butów ortopedycznych dla swojego dziecka nie może odbywać się oczywiście bez udziału malucha. Bardzo często rodzice udają się na zakupy sami, biorąc ze sobą miary z innych bucików, o właściwym rozmiarze. Jest to duży błąd, ponieważ każdy rodzaj buta ma zupełnie inny kształt i bez przymierzenia nie będziemy w stanie dobrać właściwego rozmiaru. Aby jednak móc sobie ułatwić poszukiwania właściwego obuwia, możemy na kartce papieru obrysować kształty stopy maluszka, przyciąć odpowiednio do długości obrysu patyczek i włożyć go w sklepie do obuwia. Zapas, który powinniśmy pozostawić ma mieć około 1 centymetra. Wszystko jednak zależne jest od producenta obuwia. 

Cechy obuwia ortopedycznego

Buty ortopedyczne można podzielić na takie, które w całości wykonano po to, aby w stabilny sposób trzymać stopę dziecka, jak i na te, które posiadają wkładkę ortopedyczną. Buty ortopedyczne powinien dobrać lekarz specjalista, a wybierając buty z wkładką musimy mieć na uwadze, że pięta podczas chodzenia może wychodzić z buta. Zapiętek musi być oprócz tego dobrze usztywniony i na tyle wysoki, aby nie ulegać deformacji. 

Jak dobrać buty ortopedyczne dla dziecka? written by Redakacja Ortopedycznie.plśrednia ocen2.1/5 - 7oceny użytkowników

Leave a comment

Your email address will not be published.


*