Metody badania stóp – badanie plantokonturograficzne, goniometryczne, ukrwienia, radiologiczne

badanie stóp
[Głosów:7    Średnia:3.6/5]

Dzisiejszy artykuł stanowi drugą część poprzedniego wpisu. Objaśnimy kolejne metody badania stóp, czyli badanie plantokonturograficzne, badanie goniometryczne, badania ukrwienia oraz badania radiologiczne.

Badanie plantokonturograficzne

Jest to bardzo stara forma diagnozowania stanu zdrowia naszych stóp. Pewnie większość z Was już w latach dzieciństwa została poddana takiej diagnostyce. Badanie polega na odbiciu stopy tuszem na kartce. Otrzymany rysunek porównujemy do obrazu zdrowej stopy. Takie badanie możemy wykonać nawet w domu, ale nie jest ono zbyt precyzyjne.

Badanie goniometryczne

Podczas tego rodzaju badania używa się specjalnego urządzenia o nazwie gonimetr. Dzięki niemu potrafimy wykryć zakres ruchu w stawach oraz oszacować możliwość prostowania i zginania stawów kolanowych oraz nawracania i odwracania stóp. Pacjent powinien sam, bez niczyjej pomocy, wykonać ruch w danej płaszczyźnie.

Badania ukrwienia

W przypadku tej metody, istotna jest nie tylko technika i urządzenia, ale również pomieszczenie zabiegowe. Pokój powinien być ciepły i dobrze oświetlony. W tym badaniu oceniamy tętnice stopy (tętnica grzbietowa i piszczelowa tylna) oraz całą kończynę dolną (tętnicę podkolanową i udową). W ten sposób można określić, w którym miejscu pacjent posiada zwężoną lub zablokowaną tętnicę. Można również zaobserwować zmiany zabarwienia skóry przy unoszeniu kończyny, wykonać pomiar ciśnienia na tętnicy piszczelowej tylnej (i jego porównanie z analogicznym wynikiem dla tętnicy ramieniowej) oraz zbadać zmiany w układzie żylnym, ocenić możliwość i siłę czucia. Dodatkowo można zdiagnozować szybkość przepływu krwi i ciśnienie.

Badania radiologiczne

Badanie radiologiczne stopy jest bardzo popularne i najczęściej sprowadza się tylko do wykonania zdjęcia rentgenowskiego i analizy otrzymanego obrazu. W ten sposób możemy zdiagnozować czy u danej osoby występują zwapniałe blaszki miażdżycowe w tętnicach.

Jak widać z powyższego artykułu, wybór konkretnej metody diagnozowania zdrowia stóp jest niezwykle istotny. Jeżeli Twoim problemem jest płaskostopie, ból kolan, ból kręgosłupa, problemy z chodzeniem, często nawracające odciski, to zdecyduj się na wykonanie komputerowego badania stóp wraz ze stworzeniem indywidualnej ortopedycznej wkładki do obuwia.

Pamiętajmy również o tym, że badanie komputerowe to specjalistyczna metoda, która daje bardzo dokładny wynik. To, czy potrzebujemy takiej diagnostyki możemy bardzo łatwo stwierdzić. Wystarczy popatrzyć na stan własnych stóp. Jeżeli widnieją na nich modzele, odciski i nagniotki lub gdy odczuwamy problemy z kręgosłupem, lub ból przy długim chodzeniu to znak, że warto udać się do gabinetu ortopedycznego np. w Warszawie.

Metody badania stóp – badanie plantokonturograficzne, goniometryczne, ukrwienia, radiologiczne written by Redakacja Ortopedycznie.plśrednia ocen3.6/5 - 7oceny użytkowników

Leave a comment

Your email address will not be published.


*