Metody badania stóp – badanie podoskopowe, antropometryczne i komputerowe

Metody badania stóp
[Głosów:5    Średnia:4.2/5]

Zdrowie stóp jest często bagatelizowane przez ludzi. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że to w głównej mierze od nich zależy nasze samopoczucie fizyczne. W stopach mamy aż 1/4 kości mieszczących się w całym naszym ciele. To właśnie dzięki bardzo złożonej konstrukcji kostno-mięśniowej stóp jesteśmy w stanie się poruszać. Na nich spoczywa cały nasz szkielet i to w dużej mierze od nich zależy, czy doskwiera nam ból kręgosłupa i problemy z poruszaniem się.

To, czy stopy danej osoby są zdrowe czy nie, można bardzo łatwo zdiagnozować. Istnieje wiele metod badania, ale w naszym sklepie ortopedycznym w Warszawie korzystamy z tej najskuteczniejszej, czyli z komputerowego badania stóp. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się wiele o tej metodzie oraz o innych, byś mógł samodzielnie dokonać wyboru.

Komputerowe badanie stóp – badanie pedobarograficzne

Jest to jedna z najdokładniejszych metod badania stanu stóp, która dodatkowo umożliwia stworzenie indywidualnie odbranej wkładki ortopedycznej do obuwia. Taka wkładka nie tylko poprawia komfort poruszania się, ale przede wszystkim leczy stopy. Badanie polega na zmierzeniu i zwizualizowaniu siły nacisku na podeszwy stóp. Dzięki niemu można też określić, w którym miejscu ten nacisk jest silniejszy i porównać otrzymane wyniki do w pełni zdrowego obrazu. Dzięki tej metodzie możemy również dokładnie określić kontakt stopy z podłożem zarówno w ruchu, jak i bez ruchu. Samo przeprowadzenie diagnostyki jest z punktu widzenia pacjenta bardzo proste. Osoba badana staje na podobarografie, a uzyskany w ten sposób obraz i konkretne wartości przekazywane są na ekran monitora. Stąd wywodzi się nazwa „komputerowe badanie stóp”. W wyniku tej metody otrzymujemy bardzo precyzyjny i rzetelny winik, który jest dokładnym obrazem stanu zdrowia naszych stóp. Ze względu na wyjątkową dokładność, takie badanie wykorzystuje się nie tylko w celu stworzenia indywidualnych wkładek ortopedycznych do obuwia, ale również jako badanie przesiewowe lub przed operacją stopy.

Badanie antropometryczne

W tym badaniu mierzymy długość i obwód kończyny. Używamy do tego taśmy antropometrycznej, która pozwala na wielokrotne powtarzanie badań. Takie badanie jest stosunkowo tanie, a wyniki otrzymujemy praktycznie od razu. Podstawowe badanie antropometryczne kończyny dolnej obejmuje następujące pomiary: długości względnej, bezwzględnej oraz absolutnej kończyny, długości podudzia, długości i szerokości stopy oraz obwodów ud i goleni. Pomiary muszą być dokonane w analogicznych miejscach dla obu kończyn.

Badanie podoskopowe

Pozwala ocenić rozkład sił na stopie oraz zdiagnozować takie deformacje, jak koślawy paluch czy płaskostopie poprzeczne lub podłużne. Jest jednym z najczęściej wykonywanych badań, szczególnie u dzieci, u których głównie diagnozuje się właśnie płaskostopie. Samo badanie jest bardzo proste i szybkie. Osoba badana staje na specjalnej płycie, dzięki czemu można dokładnie zobaczyć obraz spodu stopy.

Metody badania stóp – badanie podoskopowe, antropometryczne i komputerowe written by Redakacja Ortopedycznie.plśrednia ocen4.2/5 - 5oceny użytkowników

Leave a comment

Your email address will not be published.


*