Odleżyny jako wielki problem przewlekle chorych pacjentów unieruchomionych

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Odleżyny są niewątpliwie wielkim problemem u pacjentów przewlekle chorych, którzy mają problemy z poruszaniem się i są na długi czas unieruchomieni w łóżku.

Odleżyny są to uszkodzenia skóry, jak też tkanek podskórnych oraz nawet kości, które powstają w wyniku zbyt długiego ucisku na ciało pacjenta. Poprzez zbyt mocny i długotrwały ucisk, zostaje zaburzone krążenie krwi przez co tkanki dostają coraz mniej bardzo potrzebnego dla nich tlenu oraz innych substancji, czego konsekwencją jest ich obumieranie. Początkowo skóra jest jedynie zaczerwieniona, następnie powstaje rumień z dodatkowym obrzękiem oraz na tym etapie pojawia się ból. Później jest już tylko gorzej. Odleżyna w kolejnej fazie przeradza się w ranę, która drąży tkanki w głąb aż do kości. Stan zapalny zwiększa się, tkanki obumierają i ropieją oraz krwawią, aż dochodzi do martwicy. Leczenie ran odleżynowych jest bardzo trudne i wymaga specjalistycznej wiedzy oraz pochłania duże pokłady finansowe, ponieważ konieczne jest stosowanie drogich profesjonalnych opatrunków hydrożelowych, hydrokoloidowych, leczniczych maści oraz medycznych preparatów do odkażania rany . Zatem bardzo ważne jest, aby zapobiegać zamiast leczyć. Profilaktyka przeciwodleżynowa jest zdecydowanie łatwiejsza i tańsza niż leczenie ran, jednak należy ją prowadzić skrupulatnie i systematycznie. Warto podjąć działania mające na celu zmniejszenie ryzyka powstania odleżyn oraz zapobiegać tworzeniu się ich z uwagi na to, że są one bardzo bolesne dla już poszkodowanej osoby, ale również mogą spowodować infekcje, które osłabiają cały organizm. Niekiedy zakażenie spowodowane przez odleżynę jest tak silne, że może doprowadzić nawet do śmierci chorego, dlatego kategorycznie nie można bagatelizować sprawy odleżyn.  

Miejsca najbardziej narażone na powstawanie odleżyn to obszary, które poprzez długotrwałe unieruchomienie pacjenta są poddane największemu uciskowi. Ryzyko wystąpienia odleżyn jest szczególnie duże, tam gdzie na ciele pacjenta najbardziej wystają kości czyli na łopatkach, kości ogonowej, guzicznej i krzyżowej, a także potylicy, wzdłuż kręgosłupa, na piętach, kolanach, czy  łokciach i w okolicach stawu biodrowego, jak również w okolicach małżowiny usznej w zależności od ułożenia pacjenta. To czy pacjent leży na boku, czy na plecach ma duże znaczenie jeśli chodzi o strefy zagrożone powstaniem odleżyn, dlatego bardzo istotne jest zmienianie pozycji ułożeniowej chorego.

Odleżyny jako wielki problem przewlekle chorych pacjentów unieruchomionych written by Redakacja Ortopedycznie.plśrednia ocen5/5 - 1oceny użytkowników

Leave a comment

Your email address will not be published.


*