Ortopedia i jej narzędzia terapeutyczne

[Głosów:2    Średnia:5/5]

Ortopedia to dział medycyny zajmujący się diagnostyką oraz leczeniem w obrębie układu ruchu człowieka.

W niniejszym tekście przedstawiony zostanie dokładny obszar działalności niniejszej dziedziny medycyny. Wskazane zostaną również wybrane narzędzia terapeutyczne, z których korzysta się w trakcie leczenia i rehabilitacji urazów narządu ruchu.

Czym zajmuje się ortopedia?

Lekarze ortopedzi zajmują się leczeniem pacjentów, którzy zmagają się z chorobami w obrębie układu kostno-mięśniowego (stawy, kości oraz mięśnie).

Do lekarza niniejszej specjalizacji zgłaszają się osoby posiadające wrodzone lub nabyte wady postawy (np. skrzywienia kręgosłupa takie jak lordoza, czy skolioza). Ortopeda pomaga również pacjentom z nabytymi złamaniami lub innymi urazami kości, chorobami zapalnymi układu kostnego, osteoporozą, martwicą kości i chorobami zwyrodnieniowymi stawów. Dlatego też, wizyty w gabinecie ortopedycznym powinny zasięgnąć osoby, które: odczuwają silny ból i posiadają obrzęki oraz krwiaki w obrębie stawów, a ponadto, odczuwają sztywność stawów, trzeszczenie oraz nadmierną ruchomość kości.

Do najczęstszych technik terapeutycznych niniejszej dziedziny medycyny należą zabiegi chirurgiczne. Po przebytej operacji pacjenci poddawani są wielotygodniowej rehabilitacji, dzięki której odzyskują dawną sprawność.

Z jakich narzędzi rehabilitacyjnych korzysta ortopedia?

Wśród zaleceń rehabilitacyjnych, pacjenci otrzymują również wskazanie korzystania z wszelkiego rodzaju narzędzi ortopedycznych. W ciągu kilku pierwszych dni od przebytej operacji najczęściej są to kule ortopedyczne. Jednak w zależności od uszkodzonego obszaru ciała, w dalszej części swojego okresu rekonwalescencji pacjenci korzystają z takich sprzętów jak: specjalistyczne buty ortopedyczne, ortezy (wykorzystywane najczęściej w rehabilitacji stawu kolanowego) oraz gorsety ortopedyczne (pomocne są w przypadku licznych schorzeń kręgosłupa).  

Proces rehabilitacji nie jest łatwy, wymaga od pacjentów konsekwencji i zaangażowania, jednak nie można zapominać, że jest on tak samo istotny, jak sama operacja. Nawet najwybitniejszy ortopeda nie jest w stanie pomóc pacjentowi, który nie chce się podjąć realizacji jego zaleceń. Dlatego też należy pamiętać o istotności współpracy między lekarzem ortopedą a jego pacjentem.

Ortopedia i jej narzędzia terapeutyczne written by Redakacja Ortopedycznie.plśrednia ocen5/5 - 2oceny użytkowników

Leave a comment

Your email address will not be published.


*