Płaskostopie. Wszystko, co warto wiedzieć o płaskostopiu
Płaskostopie to jedno z głównych schorzeń ortopedycznych, z którym przychodzą do nas pacjenci. Stopy osób cierpiących na to schorzenie różnią się w wyglądzie od zdrowych stóp. Wyróżniają się zanikiem jednego lub dwóch łuków stopy. Płaskostopie to schorzenie, które bardzo przeszkadza w życiu codziennym. Ze względu na wyżej wspomnianą deformację, pacjenci odczuwają ból w stopie po przejściu niewielkiego odcinka, szybciej się męczą i nie mogą ustać długo w pozycji pionowej. Dzieje się tak z jednego prostego powodu, płaskostopie uniemożliwia odpowiednią amortyzację stopy podczas chodzenia.
Skuteczne sposoby leczenia płaskostopia
Główną metodą leczenia płaskostopia są ćwiczenia gimnastyczne, przeprowadzane w serii, które mają na celu wzmocnienie stóp i ułatwienie poprawnego chodzenia. Dodatkowo stosuje się indywidualnie stworzone wkładki ortopedyczne do obuwia, które ustawiają chorą stopę w odpowiedniej pozycji oraz wspomagają amortyzację podczas chodzenia. Wkładki tworzy się w oparciu o komputerowe badanie stóp, które można przeprowadzić u nas, w Warszawie.
Komputerowe badanie stóp to początek drogi do lepszego samopoczucia. Po badaniu dokonuje się stworzenia dopasowanej wkładki do obuwia. Początkowe chodzenie w butach z wkładką może powodować pewien dyskomfort, który jednak szybko mija. Powodem jest konieczność przyzwyczajenia się stopy do nowego, zdrowszego położenia.
Przyczyny powstawania płaskostopia
Płaskostopie jest w głównej mierze chorobą wrodzoną, w której wyniku dochodzi do niewykształcenia łuków stopy. Równie często jest to schorzenie nabyte poprzez noszenie złego obuwia przez małe dzieci, u których zachodzi proces kształtowania stopy. Płaskostopie można również nabyć w późniejszym okresie. Jest to szczególnie możliwe tedy, gdy nosimy za ciasne obuwie lub cały dzień spędzamy w niefizjologicznych butach typu szpilki.
Leave a comment