Zespół suchego oka — przyczyny, objawy, leczenie

Zespół suchego oka
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Czy wiesz, że co drugi Polak ma problemy z oczami, a jednymi z najczęściej diagnozowanych dolegliwości jest suche oko? Zespół suchego oka pojawia się zazwyczaj u osób, które pracują przed ekranem komputera. Okazuje się, że bardzo często objawy suchości oczu są bagatelizowane, przez co problem się pogłębia. Sprawdź, jakie są przyczyny zespołu suchego oka, jak objawia się to schorzenie i jak skutecznie można je zniwelować już teraz. 

Zespół suchego oka — przyczyny 

Przyczyną zespołu suchego oka jest niewystarczająca produkcja łez i zbytnie wysuszenie gałki ocznej. Na taki stan wpływają warunki zewnętrzne, w jakich przebywamy. Można mówić o klimatyzowanych pomieszczeniach w biurach, ale również o niekorzystnych warunkach atmosferycznych czy zanieczyszczeniu powietrza. Zespół suchego oka jest typowy dla pracowników biurowych oraz osób, które nadmiernie oglądają telewizję. Do przesuszenia gałek ocznych dochodzi w sytuacji, kiedy zbyt rzadko mrugamy powiekami. 

Jak objawia się zespół suchego oka?

Najczęściej uprzykrzającą dolegliwością, jaka wiąże się z zespołem suchego oka, jest uczucie piasku pod górną powieką. Oczy mogą też piec, szczypać, swędzieć, być opuchnięte i zaczerwienione, a chory odczuwa ich zbytnie przemęczenie. Co więcej, pacjent może odczuwać światłowstręt i sygnalizować pogorszenie widzenia. Zespół suchego oka może powodować złe, zamglone widzenie, szczególnie odczuwalne jest to nocą. Typowym syndromem są też nawracające bóle głowy. 

Leczenie zespołu suchego oka

Jak potwierdzają okuliści, dla których miejscem pracy jest Warszawski Szpital Okulistyczny, pacjenci nie powinni bagatelizować żadnych objawów chorobowych w obrębie narządu wzroku. Niektóre z nich mogą postępować szybko, dawać dyskomfort w zakresie codziennego funkcjonowania, a nawet doprowadzić do trwałej ślepoty. Tylko właściwa diagnostyka pozwoli dobrać skuteczne i szybkie leczenie, patrząc na indywidualne potrzeby każdego pacjenta. 

W przypadku zespołu suchego oka priorytetem jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem, który dokładnie opisuje objawy, z jakimi się boryka. Lekarz może wykonać również specjalistyczne testy diagnozujące, jak badanie różem bengalskim czy test Schirmera. Zawsze warto wykonać również podstawowe badania wzroku, które pozwalają wykryć ewentualne wady widzenia. 

Leczenie zespołu suchego oka wcale nie jest takie łatwe, a same dolegliwości niestety lubią wracać. Przede wszystkim zaleca się wdrożenie odpowiednich działań profilaktycznych. Priorytetem jest odpoczynek oczu, unikanie dymu papierosowego, unikanie spędzania czasu w pomieszczeniach klimatyzowanych czy chronienie oczu przed słońcem oraz wiatrem. 

Zaleca się stosowanie kropli o działaniu nawilżającym, Najczęściej są one dostępne bez recepty, ale trzeba dokładnie czytać informacje o ich przydatności do użycia już po otwarciu. Takie leki mają przeważnie krótką datę ważności. 

Leave a comment

Your email address will not be published.


*